В Ужгороді відновлюється джазовий фестиваль “Пап-джаз-фест”

9
0

5 березня на всіх любителів джазу чекає справжнє свято - Ужгород знову прийматиме “Пап-джаз-фест”, який за час свого існування здобув чимало прихильників. Рік перерви був спричинений несподіваною смертю його засновника Віллі Папа-старшого. А цьогорічний, ХІІ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва продовжувачі справи легендарного джазмена - його син, композитор і музикант Вільгельм Пап та брат Аладар - вирішили присвятити пам’яті Вілмоша Аладаровича. І відбудеться він, як і всі досі,

Унікальність “Пап-джаз-фесту” в тому, що він єдиний з-поміж подібних йому в Україні заснований ромами, а саме Товариством музичної культури циган Закарпаття “Лаутарі”, каже Віллі Пап-молодший, і в кожному з 11-ти попередніх обов’язково, крім “Пап-джаз-квартету”, брав участь ромський джазовий колектив. А загалом його гостями за ці роки стало близько 100 гуртів. “Завдяки Віллі Папу-старшому в Ужгороді побували видатні музиканти зі світовим іменем, зокрема Пітер Кардареллі, Монті Вотерс, Едвард Намисловський, Додо Шошока, Євген Дергунов. Вони приїжджали на знак поваги до нього. Цього разу музичні гурти зберуться в пам’ять про нього”.

Про зібрання джазменів в Ужгороді Віллі Пап уперше задумався ще у 1982 році, коли побував на Всесоюзному джазовому фестивалі в Дніпропетровську. А втілити мрію вдалося лише за часів незалежності. “Починаючи з 1995 року, наш квартет брав участь у багатьох фестивалях, у тому числі й у Всесвітньому в Будапешті. І щоразу, повернувшись додому, батько задавався питанням: чому в нас такого не може бути? Тоді й почалася посилена робота в цьому напрямі, - розповідає Віллі-молодший. - Його підтримав тодішній начальник управління культури ОДА Василь Габорець; багато допомогли в організації й Міжнародний фонд “Відродження”, Ужгородська міська рада та управління культури ОДА (вони й досі долучаються до організації заходу). А прихистив новий фестиваль, що стартував 1997 року, Ужгородський палац дітей та юнацтва, педагогом якого був батько. Відтоді його зал - постійне місце проведення фесту. Маємо й традиційних спонсорів. Це Девелоперська компанія “СТС”, що є генеральним спонсором (генеральний директор Володимир Панов, до речі, великий поціновувач джазу), ЗАТ “Єврокар” (Олексій Ягічев). Цього року до них приєдналися ТОВ “Стимул+” (Володимир Данацко) та меценат Микола Жолтані, засновник торгової мережі “Зіна 0-24″.

Що прикметно: на концертах “Пап-джаз-фесту” завжди збирається багато молоді, а значить мета, яку ставив перед собою Віллі Пап-старший, - залучити якнайбільше молоді до справжнього мистецтва - досягнута. “І нехай вони не стануть джазменами, але навчилися розуміти і слухати джаз”, - каже Пап-молодший.

Нинішній фестиваль не обмежиться концертом, який розпочнеться о 19.00. О 18.30 у фойє Падіюну буде розгорнута фотовиставка, присвячена історії фестивалю та пам’яті його організатора. “Сподіваюся, це буде приємною несподіванкою для учасників та гостей, бо експозицію намагалися створити таким чином, аби туди, окрім “фотолітопису” життя батька, потрапили й світлини з учасниками, в тому числі тогорічними”, - зазначає Віллі.

Буде ще один сюрприз: на місці Вілмоша Папа-старшого в квартеті виступатиме його онук, 17-річний третьокурсник Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Задора Едуард. Він виконуватиме майже ту саму програму, яку грав дід. І саме з ним родина Папів пов’язує майбутнє як квартету, так і фестивалю, бо справа Віллі Папа-старшого має жити - він на це заслуговує.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також