В Ужгороді визначили кращі музеї Закарпаття

8
0

16 червня ц.р. у Меморіальному будинку-музеї народного художника України Федора Манайла (м. Ужгород, вул. Другетів, 74) відбулися урочистості з нагоди 30-річчя відкриття цього закладу та відзначення переможців обласного огляду-конкурсу «Кращий народний музей Закарпаття».

В урочистостях взяли участь заступник голови облради Андрій Сербайло, голова обкому профспілки працівників культури Наталія Товтин і начальник управління культури ОДА Юрій Глеба.

Андрій Андрійович тепло привітав митців та всіх присутніх з 30- літтям славетного музею, що був створений в Ужгороді у лютому 1980-го року наказом Міністерства культури України і став гордістю й візиткою краю, де збережені справжні скарби Закарпатської етнокультури та живопису.

- Ми повинні берегти цей музей, бо в ньому – дух унікального таланту, який живе в його речах, експозиціях, у всій оселі. Кожна робота Федора Федоровича наповнена любов’ю до рідного краю, України, до його роботящого народу. Він бачив життя, природу, людей чистими і світлими і ми повинні зберегти їх такими для прийдешніх поколінь, – наголосив Андрій Андрійович.

Музей облаштовано в будинку, жив і працював понад 30 років Федір Федорович. Цьому сприяла активна позиція членів родини митця, котрі передали приміщення оселі під музей. Діти художника Іван та Катерина, сестра Олена Мартон, Іван Михайлович Чендей, актив Закарпатського відділення Спілки художників України, наукові працівники музею – всі вони щиро прагнули, відтворивши атмосферу меморіальних кімнат – вітальні та майстерні, розкрити щедрість мистецької палітри Манайла, його духовні глибини.

У меморіальних та експозиційних приміщеннях зібрані особисті речі, документальні матеріали, велика кількість художніх творів, які знайомлять глядача з творчістю відомого майстра пензля

Дві кімнати – вітальня та майстерня – залишені в такому стані, як було за життя художника. Інші приміщення квартири переобладнані в експозиційні зали.

Та чи не найбільший інтерес викликає кімната-майстерня, оскільки пам’ятні речі, що представлені тут, пов’язані не тільки з іменем Федора Федоровича , а й з історією розвитку образотворчого мистецтва в краї, з іменами діячів мистецтва та культури України, з якими художника єднала довголітня дружба. Тут усе залишилося так, як було за життя художника.

Серед цікавинок – почесні грамоти, вручені художнику в різні часи, урядові та пам’ятні нагороди, а також посвідчення заслуженого (1972) та народного (1977) художника України.

Експозиційні зали розширюються й за рахунок цілого ряду пересувних виставок, а великі ретроспективні виставки з творів Ф. Манайла побували в Києві, Львові, Коломиї, а також за кордоном – в Угорщині, Словаччині та ін.

Про все це й розповідали у своїх теплих спогадах учасники урочистих заходів, а це – академік, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Микита, ректор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник, голова обласної організації Національної спілки художників Борис Кузьма, колишні начальники управління культури ОДА Василь Габорець і Василь Кручениця, колишній директор обласного краєзнавчого музею Василь Сможаник, голова Асоціації творчих жінок Закарпаття «Нова форма» Одарка Сопко та ін.

Друга частина урочистостей була присвячена підбиттю підсумків обласного огляду-конкурсу «Кращий народний музей Закарпаття». За їх результатами в номінації „Історія рідного краю» кращими визнано Народний історико – краєзнавчий музей с.Чорний Потік Іршавського району (завідувач Маргарита Фегер), Народні історичний, етнографічний музеї с. Тисобикень, картинна галерея с. Пийтерфолво Виноградівського району (завідувач Іда Борбель), Народний Музей етнографії с. Новоселиця Виноградівського району (завідувач Наталія Вамош).

У номінації „Видатний земляк” перемогу здобули : Народний краєзнавчий музей „Сріберна земля с.Грушево Тячівського району” (завідувач Людмила Тегза), Народний літературно – меморіальний музей Юрія Мейгеша с.Великий Раковець Іршавського району (завідувач Марія Алмашій).

Завершились урочистості концертною програмою, підготовленою фольклорно-етнографічним ансамблем троїстих музик під керівництвом Віктора Шостака. Це – перший творчий колектив, створений при музеї славетного митця Федора Манайла. Родзинкою концерту стала участь у ньому талановитої онучки Федора Федоровича – Вікторії.
 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також