
В Ужгороді хочуть закрити школу, в якій навчаються циганські діти. Чиновники міського управління освіти стверджують, що учнів занадто мало – старші класи взагалі пустують. Батьки звістку сприйняли в багнети. Роми вважають, що у звичайній школі їхні діти не приживуться, і в результаті взагалі залишаться без свідоцтва про середню освіту.
Марина Коваль, кореспондент:
- Це будівля першої ромської школи в Ужгороді, їй майже сто років. У двадцятих роках минулого століття школу побудували самі роми.
Тут навчаються, в основному, діти із сусіднього циганського табору. Олександр – закінчив 9-й клас, його сестра Наташа – 6-й. Вдома, розповідають, практично немає ні підручників, ні зошитів. Усі – в школі, пояснює вчитель. Каже – так надійніше. Ельвіра Юрішінец викладає біологію. Але навчаючи дітей ромів, каже, що їй доводиться виходити далеко за рамки свого предмету.
Ельвіра Юрішінец, вчитель біології школи № 14 Ужгорода:
- Ми повинні зранку навчити, якимись елементарним правилам гігієни, і ручки ті, помити і личко помити, і взагалі вчити, що треба чистенькими приходити, бо не всі батьки за ними так слідкують, як потрібно.
Через те, що школа напівпорожня, класи вирішили скоротити – залишити тільки початкові. А старших учнів перевести в інші школи. Все заради економії грошей – пояснюють в управлінні освіти.
Мирослав Бандурак, начальник управління освіти Ужгород:
- Якщо за рішенням сесії ужгородської міської ради, наповнюваність в класах повинно бути не менше двадцяти чотири учні, то як можна іти фінансувати кількість учнів, які знаходяться вісім-девять, а перебуває в класі три-чотири.
Батьки і вчителі - проти скорочення старших класів, впевнені - в інших школах ромські діти не "приживуться".
Дарина Човка, мешканка Ужгорода:
- Там дуже тяжко нашим дітям, тому що ми роми, обзивають дітей - раз, вчителі так не дивляться, як на других дітей якби, ну не так учать, вони нас і так на крайні парти, ну як на крайньому тому держать.
Оксана Легеза, директор школи № 14 Ужгорода:
- Специфіка ромського менталітету говорить про те, що їм не завжди комфортно в школах інших, у мене є статистика, що за останні роки, дуже часто діти після 5-4 класу повертаються до своєї громади, до цієї школи.
У ужгородської мерії стверджують: аргументи батьків і вчителів – не більш ніж упередження.
Володимир Фленько, заступник міського голови Ужгорода:
- У нас прекрасно проживають, словаки, угорці, румини, і діти угорці прекрасно навчають в угорських школах, і українські діти вчаться в угорських школах, я думаю, що ромські діти нічим не є поганішими і вони повинні вчитися в наших українських школах.
Зараз школярі проходять практику. Починається вона з безкоштовного сніданку. За спонсорські гроші купують для кожного учня склянку молока і булочку.