
На цей раз більш витончено
Минулого року міська влада Ужгорода спробувала змусити батьків платити за перебування їхніх малих школяриків у групах продовженого дня. Проте за позовом народного депутата Василя Петьовки суд визнав новації незаконними і довелося здавати назад. До цього навчального року влада обласного центру підготувалася старанніше і так втілила свою мрію, що батьки у нокауті.
До 1 вересня все трималося у суворому секреті. Тепер же виявилось, ще 24 червня виконком Ужгородської міської ради прийняв рішення №158, яким визначив, що у новому 2009-10 навчальному році в школах міста буде лише 50 груп продовженого дня взамін попередніх більш ніж 90.
Врахувавши попередні помилки, вихователів не скорочували (бо треба попередити їх про це за 2 місяці), а прилаштували на інші посади. Відтак ті одну-дві групи, які залишились в розпорядженні директорів шкіл, вирішили віддати насамперед першокласникам. А батькам інших учнів молодших класів кожна школа або запропонувала свій варіант «куди і як подіти дітей», або, навіть на прохання бодай створити платні групи продовженого дня, дала відповідь: нема механізму.
Власне, про створення платних груп уже навіть не йдеться – вони заборонені рішенням суду. Деяким батькам пропонують у письмовій формі, індивідуально, уклінно просити керівництво школи надавати за оплату додаткові консультаційні послуги. Щодня, по кілька годин. При цьому плату розраховують, включаючи додаткові комунальні витрати, зарплату, майбутні відпускні й оздоровчі самих вихователів, а подекуди ще й спеціально найнятих для обрахунків платежів бухгалтерів і навіть заступників директорів. Відтак по місту лунають цифри від 125 до 250 гривень з кожної дитини (і це без харчування). Директори багатьох шкіл ще й ставлять перед батьками питання про те, що оплатити одразу треба за 3 місяці – це буде для вихователів, які займатимуться з дітьми, гарантія того, що вони, коли батьки відмовляться платити, знатимуть про це за два місяці.
Наразі батьки молодших школярів настільки шоковані, що поки не чути про якісь юридичні ідеї як вийти із ситуації. А начальник обласного управління освіти і науки Михайло Мотильчак каже, що це питання у компетенції місцевого органу влади, тому єдине що можна порадити батькам – звертатися до міського відділу освіти, Ужгородської міськради, бо поки там немає ні скарг, ні заяв від батьків, що вони не мають куди подіти дітлахів після закінчення уроків.
Відомо, що до 1 вересня прийнято дарувати подарунки. І політики стараються. Кожен у міру своїх не тільки фінансових можливостей, а й моральності…
Юрій Столяров