В УжНУ просять об'єднувати закарпатські виші навколо них (ЗВЕРНЕННЯ)

18
17

На офіційному сайті Ужгородського національного університету опубліковане звернення колективу вишу на адресу Президента, міністра освіти та МНС з приводу процесу об'єднання вищих навчальних закладів області. Це звернення з'явилося відразу після оприлюднення розпорядження уряду щодо об'єднання чотирьох закарпатських вишів в один.

 

Президенту України
п. Януковичу В. Ф.
              
копія:     Прем’єр-міністру України
                    п. Азарову М. Я.
 
                   Міністру освіти і науки,
   молоді та спорту        
п. Табачнику Д. В.
 
Міністру з надзвичайних ситуацій,
депутату Закарпатської обласної ради
                    п. Балозі В. І.
 
Високоповажний пане Президенте!
Шановний Вікторе Федоровичу!
 
Колектив державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» надзвичайно стурбований ситуацією, яка склалася навколо ідей реорганізації вишів на Закарпатті.
 
Кілька останніх місяців у пресі активно обговорювалося питання можливого об’єднання закарпатських ВНЗ – Ужгородського національного університету, Закарпатського державного університету, Мукачівського державного університету та Закарпатського художнього інституту. Несподівано для колективу УжНУ 10 серпня 2011 р. на засіданні уряду розглядалося питання “Про Закарпатський національний університет”, про яке доповідав міністр освіти і науки, молоді та спорту п. Д. В. Табачник.  У проекті Указу Президента, згідно з інформацією на сайті Кабінету Міністрів, ідеться про ліквідацію вищезгаданих вишів та створення нового ВНЗ – Закарпатського національного університету.
 
У зв’язку з цими подіями колектив УжНУ звертається до Вас, як до гаранта Конституції, з проханням – запобігти незворотним руйнівним змінам, які можуть призвести до непоправної ситуації у сфері вищої освіти в регіоні.
 
В Ужгородському національному університеті з розумінням ставляться до процесу зменшення чисельності вищих навчальних закладів неналежного рівня, оскільки вони не сприяють поліпшенню якості освіти в Україні. Цей процес повинен бути виважений, публічний,  обов’язково добровільний, на чому неодноразово наголошувало і саме Міністерство освіти і науки, молоді та спорту.
 
Це передбачено і Законом України «Про вищу освіту» в частині, де йдеться про автономний статус національних університетів.
 
Позиція колективу Ужгородського національного університету в питанні будь-якої реорганізації вишів була й залишається послідовною. Про це свідчить рішення вченої ради УжНУ (протокол № 3 від 24 березня 2011 р.), оприлюднене в пресі. Оскільки УжНУ є найбільшим і найавторитетнішим осередком освіти і науки на Закарпатті із середини минулого століття, а всі інші ВНЗ області є нещодавно створеними, невеликими та вузькопрофільними, то процес трансформації закарпатських вишів повинен відбуватися лише шляхом приєднання згаданих закладів до найпотужнішого ВНЗ Закарпаття. При цьому статус і назва укрупненого вишу повинні зберегтися – Державний вищий навчальний заклад “Ужгородський національний університет”. В іншому разі – реорганізовувати вищі навчальні заклади Закарпаття пропонуємо без уведення у майбутню навчальну структуру УжНУ.
 
Нагадаємо, що заснування Ужгородського університету – це перша знакова подія в історії краю після приєднання Закарпаття до України 1945 року. Тривалий час Ужгородський університет був одним із 9-ти класичних університетів у колишньому СРСР.
 
Створення першого вищого навчального закладу на Закарпатті населенням області сприймається й досі як епохальний факт у культурному й соціально-економічному  розвитку краю в складі України. Отже, спробу ліквідації Ужгородського національного університету розцінюємо як намагання перекреслити, знищити частину історії Закарпаття.
 
Наведемо й інші аргументи. Ужгородський національний університет – класичний  виш, у якому здобуває освіту понад 12 тисяч студентів за 43 спеціальностями на 18 факультетах. Навчальний процес забезпечують близько 1000 науково-педагогічних працівників, серед яких 155 докторів наук, професорів (113 штатних) та 550 доцентів, кандидатів наук (487 штатних), понад 30 заслужених діячів науки і техніки, працівників освіти, винахідників, лікарів, більше 10 лауреатів Державних премій в галузі науки і техніки, 4 члени-кореспонденти НАНУ, УААН та ПНАН. Одночасно в інших ВНЗ Закарпаття науково-педагогічна, матеріально-технічна та інформаційна база набагато слабші.
 
Закарпатський державний університет (ЗакДУ) – вузькопрофільний ВНЗ, створений 2004 року на базі Ужгородського інституту інформатики, економіки і права (заснованого у 1995 році як навчальний заклад комунальної форми власності) налічує близько 3,5 тис. студентів (2 тис. студентів денної форми навчання), які навчаються за 9 спеціальностями на 5 факультетах, а навчальний процес забезпечують близько 230 науково-педагогічних працівників (разом із сумісниками).
 
Мукачівський державний університет (МДУ) – вузькопрофільний ВНЗ,  створений 2008 року шляхом злиття Мукачівського технологічного інституту та Мукачівського гуманітарно-природничого інституту, нараховує 4558 студентів (2159 – денної форми навчання), які здобувають освіту за 14 спеціальностями на 6 факультетах, а навчальний процес забезпечують 379 науково-педагогічних працівників (разом із сумісниками).
 
Закарпатський  художній інститут (ЗХІ) – вузькопрофільний мистецький заклад, створений у 2003 році і акредитований за ІІІ рівнем, нараховує 641 студента (479 – денної форми навчання), які навчаються за двома спеціальностями.
 
Таким чином, вищенаведене свідчить про абсолютну безпідставність об’єднання згаданих вишів з УжНУ на рівноправних засадах шляхом їх ліквідації, оскільки при цьому Закарпаття втратить свій найпотужніший і найдавніший науково-освітній осередок – Ужгородський національний університет, який за результатами науково-дослідної роботи (за показниками наукометричної бази даних Scopus) посідає 8 місце серед усіх ВНЗ України, тоді як ЗакДУ та МДУ взагалі не ввійшли до цього рейтингу.
 
Негативні наслідки об’єднання закарпатських ВНЗ:
1.    Об’єднаний ВНЗ при ліквідації статусу і назви «Ужгородський національний університет» назавжди позбудеться зв’язку зі створеним за 66 років науковим надбанням (тисячі статей у міжнародних виданнях, монографій, підручників, навчальних посібників), втратить високе 8-е місце серед ВНЗ України, яке УжНУ виборов за показниками наукометричної бази даних Scopus, і втратить позиції серед провідних вишів України. Решта ВНЗ області (Закарпатський державний університет, Мукачівський державний університет та Закарпатський художній інститут) через низький рівень фундаментальних науково-технічних результатів не входять до оприлюдненого рейтингового списку у системі бази даних Scopus.
2.    Після об’єднання ВНЗ Закарпаття виникне загроза невиконання міжнародних науково-технічних договорів та угод про міжнародне співробітництво з більш ніж 80-ма університетами Європи, США та Канади, з якими підписано документи від імені Ужгородського національного університету. У перспективі це призведе до втрати позитивного іміджу УжНУ на міжнародному рівні.
3.    Відсутність наукових шкіл, висококваліфікованих науково-технічних кадрів та відповідної матеріально-технічної бази в Закарпатському державному університеті, Мукачівському державному університеті, Закарпатському художньому інституті не сприятиме поліпшенню показників науково-технічної, навчально-методичної діяльності об’єднаного університету, а, навпаки, знизить його рейтинг. Так, на сьогодні, згідно з рейтингом ВНЗ України «ТОП – 200 Україна», УжНУ посідає 48-у позицію серед усіх вишів державної та приватної форми власності, у той же  час ЗакДУ – на 158 позиції, МДУ – на 188-й; ЗХІ не входить до 200.  Легко спрогнозувати, що рейтинг об’єднаного ВНЗ буде не вище 130-ї позиції.
4.    В історії розвитку вищої освіти України ще не було випадку ліквідації одного з найавторитетніших ВНЗ держави зі статусом національного університету.
5.     Недоцільною й негативною є ліквідація Ужгородського національного університету й через те, що  Закарпаття має найнижчий показник числа ВНЗ до кількість населення, а показник співвідношення чисельності студентів до кількості населення краю також один із найнижчих в Україні.
 
У колективі виникають закономірні питання до реорганізації університету. По-перше, це питання публічно не розглядалося Закарпатською обласною радою і не здобуло підтримки трудового колективу Ужгородського національного університету. Тому виникає логічне запитання: на основі яких документів Міністерство освіти і науки, молоді та спорту готувало проект Указу Президента? По-друге, ніхто не проводив матеріально-економічних розрахунків доцільності об’єднання ВНЗ Закарпаття. По-третє, створення так званого Закарпатського національного університету шляхом ліквідації всіх ВНЗ і їх об’єднання призведе до втрати обличчя нашого краю – Ужгородського національного університету, який формувався не одним поколінням українських педагогів та науковців, що мають світове визнання. Ми не можемо допустити, щоб розчерком пера було знищено не лише одну з найяскравіших сторінок історії нашого краю, а й перекреслено його науково-освітні перспективи.
 
Колектив УжНУ переконливо просить Вас, пане Президенте, втрутитися в цей процес і припинити так звану реорганізацію закарпатських ВНЗ, оскільки своїми діями чиновники МОНМС України можуть спровокувати нестабільну, некеровану ситуацію в регіоні. Такий легковажний підхід знизить довіру в нашому краї не лише до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, але й до керівництва держави в цілому.
 
15 серпня 2011 року
 
Від імені колективу
Ужгородського національного університету:
 
Ректор
Голова профспілкової організації викладачів та співробітників УжНУ:
Голова  профспілкової організації студентів УжНУ
Голова студентської ради:
Проректори
Декани
Завідувачі кафедр
Член-кореспонденти НАН України
Лауреати Державних премій у галузі науки і техніки
Заслужені працівники освіти України
Заслужені діячі науки і техніки
Заслужені лікарі України
Заслужені юристи України
Заслужені винахідники України
Заслужені працівники культури України
Директори інститутів
Професорсько-викладацький склад

Коментарі

Т
Тарас

Вибачаюсь за певні граматичні похибки, був дещо знервований ))

Т
Тарас

б) коментр Петра «Доречі в першому пункті вони теж набрихали, та президент їх просто напросто висміє. Освітяни схаменіться, не ганьбіть себе. http://www.nbuv.gov.ua/rating/ratings_nanu/index.html»» Тут зроблено грамотнішен це посилання на рейтинг за 2011 рік, але на рейтинг установ Національної академії наук України. УжНУ до неї не відноситься!! Тоді як в рейтингу університетів України згідно Scopus, УжНУ займає 8 місце http://www.nbuv.gov.ua/rating/ratings_uni/index.html З повагою Тарас P.S. Цікаво мій комент зітруть?

Т
Тарас

Дорогі Вітя і Петро; мені дуже прикро адже варіанта у мене два: (стосовно Ваших зауважень по цифрам співвідношення рейтингу УжНУ до ЗакДУ і МДУ). Ви абсолютно не розбираєтесь в документах (тоді чому коментуєте?) або є звичайними троллями (більш ймовірно ? ). По черзі: а) комент шановного Віті «І якщо прочитати Рейтинг «ТОП – 200 Україна» УжНУ посідає 44 місце а не 48 МДУ посідає 52 місце а не 188 ЗакДУ посідає 139 місце а не 158, як вказано в зверненні ось ссилка на «ТОП – 200 Україна» http://www.osvita.org.ua/abitur/entrance/ratings/2.html Мені хтось пояснить чому в цьому тут набрехали?»»»» В своєму посилання Ви кируєтеся рейтингом 2007 року (місцевим), тоді як коликтив УжНУ керується рейтингом ЮНЕСКО за 2010 рік http://www.abiturient.in.ua/ru/rating/rating_unesko Різниця очевидна, пояснювати з Вашого дозволу не буду!

П
Петро

Доречі в першому пункті вони теж набрихали, та президент їх просто напросто висміє. Освітяни схаменіться, не ганьбіть себе. http://www.nbuv.gov.ua/rating/ratings_nanu/index.html

ДГ
Донецкий Геннадий

как подумаю,что под этими "никами" скрываются не сопливые гопники,а уважаемые учёные и педагоги,общающиеся подобным "языком"...Упаси Бог моих детей от такого высшего образования...

А
Александр

2Гуцул Надеюсь, что ты не имеешь отношения ни к УжНУ, ни к какому-либо другому вузу! Храни нас Бог от быдла!

Г
ГУЦУЛ

НУ ВОТ 12 ТИС ТИХ СТУДЕНТІВ ЯКІ ХОЧУТЬ ВЧИТИСЯ В " НАСТОЯЩОМУ УНІВЕРІ" ДАДУТ ВА ПИЗ....И І ВИ РАЗОМ ІЗ КРЕАТИВНИМ ВАЩУКОМ І ЖИДОМ-ТАБАЧНИКОМ ПІДЕТЕ ВСІ НЕ ЮХ!!!!!

А
Александр

Не могу понять почему УжНУ так переживает? В УжНУ студентов более 12 тыс., в ЗакДУ - меньше 3,5. Да они просто растворяться в ужновской массе! Чем так страшны 1000 преподавателям Ужну 250 закдушных преподавателей??? Самое страшное, что в борьбе за ректорскую власть разжигается ненависть между колективами университетов, между студентами!

С
Студентка

Між іншим, Ю.В.Мигалина-шановна в наукових колах людина (і не тільки),і за своє життя (я впевнена) добився більших результатів,ніж ви-bratrura і мудрец...Не можна так ображати людей,які очолюють закарпатські виші.І те саме стосується студентів.Якщо ВУЗ є відносно новоствореним,то це ще не означає,що якість освіти в ньому погана,чи що студенти в ньому не навчаються і в майбутньому не будуть спеціалістами високого рівня.Тому майте повагу до інших людей перед тим,як про них щось говорите...Дякую.

B
bratrura

То: Александр Акрадьевич Я надіюся, що ви вже вивчили державну мову нашої країни, і дещо напишете. Зокрема - відповідь на пункт 5. "чи навчилися ви відрізняти кобеля від сучки"? Як бачите, я спілкуюся з вами, не тикаючи. А розповідаю про Європу, бо народився у Європі (Підкарпатська Русь в складі Чехословаччини), навчався у європейській гімназії. А потім прийшли ваші вічно п'яні визволителі зі Сходу, і принесли нам щастя... А жопу надобно мыть, без сомнения, ибо иначе получаются такие гемморои, как вы (пишу на русском, доступном для д-дятлов...

В
Вітя

Да і вобще я не вірю шо сране ужну краще за мою рідну Львівську Політехніку! http://www.nbuv.gov.ua/rating/ratings_uni/index.html

В
Вітя

Чогось я не розумію в МДУ вчится 5300 студентів якщо вірити сайту http://www.osvita.com.ua/ua/universities/478/. І якщо прочитати Рейтинг «ТОП – 200 Україна» УжНУ посідає 44 місце а не 48 МДУ посідає 52 місце а не 188 ЗакДУ посідає 139 місце а не 158, як вказано в зверненні ось ссилка на «ТОП – 200 Україна» http://www.osvita.org.ua/abitur/entrance/ratings/2.html Мені хтось пояснить чому в цьому тут набрехали?

Ч
читач

Мудрец прав. НАДО обединить трьох и пускай ... и получится три нуля.

М
мудрец

Колектив УжНУ повинен вистояти і перемогти ідіотів. Звідки взялися і який вуз закінчували шановні ректори І.І., Ю.В. та Фе Ващук. Так це люди які матір рідну продадуть,їм не місце в освіті. Вас нащадки проклянуть. Які ви професори? Пустоти.

АА
Александр Акрадьевич

bratrura, ты не Доктор Наук, а быдло с горы, жопа немытая а рассказывает о Европе.

V
Viktoriia

Мені здається, що пристойний ВУЗ не буде опускатись до того, щоб когось щось просити. Міністерство і саме буде знати як краще зробити. Дивує тільки одне, що тільки УжНУ переживає аби їх до когось не приєднали. Яка різниця, все одно буде новий ВУЗ, нова назва, новий керівник. Дивуюсь нашому народу, там де треба робити революцію всі сидять, а потім жаліються як погано жити в нашій державі.

B
bratrura

Не просити потрібно, а на прикладі Києво-Могилянської академії науково-педагогічному колективу УжНУ та студентству "врізати" по морді київським та закарпатським чинушам. Та так, щоб іскри полетіли... Окрім того, підняти громадськість краю, проінформувати вузи-партнери з Євросоюзу, клуб ректорів Європи... До речі, відповідно до Статутів вишів на їх реорганізацію потрібна згода конференції трудового колективу! Мають нас за бидло...

Читайте також