В рамках проведення щорічного вже традиційного Європейського тижня місцевої демократії у Міжгірській спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ст. з поглибленим вивченням окремих предметів ім. А. Волошина цими днями відбулася цікава подія — засідання шкільного парламенту на актуальну для сучасного життя тему “Утилізація побутових відходів”.
На цьому заході були присутні представники райради — голова Іван Ярема, начальник кадрового та господарського забезпечення Іван Бобонич, головний спеціаліст відділу звернень громадян та зв’язків з громадськістю Василь Баран. Організаторами події стали вчителі історії та правознавства місцевого навчального закладу — депутат райради Михайло Буришин та Віктор Коцуренко. До речі, в попередній час тут за участі влади і учнівського колективу жваво обговорювалися питання благоустрою парку в Міжгір’ї та проектування добудови четвертого корпусу школи.
Зайве коментувати значення питання, яке розглядалося у стінах школи. Прибирання сміття і його використання для користі — це проблема з проблем, яка хвилює нині світову громадськість. За розв’язання складної ситуації найуспішніший результат досягається передусім за умови спільних зусиль, у тому числі підростаючого покоління. Отож великий резон полягав у проведенні такого заходу в райцентрівському шкільному закладі, тим паче, що селище, прагнучи бути зразковим населеним пунктом, хоче стати охайнішим. З цього приводу кожна корисна пропозиція має бути у пригоді. Приємно, звичайно, що влада бажає врахувати і слушні думки учнівської молоді, закликає її бути не байдужою до навколишнього середовища, систематично турбуватися за його чистоту. Під час свого вступного виступу директор школи Володимир Залезинський справедливо зауважив, що сміття — це особливо загрозлива екологічна небезпека і для нашого гірського району, який має твердий намір розвивати туристичну галузь, що пора схаменутися і по-діловому наводити порядок, аби не опинитися у засиллі побутових відходів.
Автор цих рядків — президент шкільного парламенту Ганна Кінаш у своєму виступі навела характеристику поділу відходів, проблемність їхнього розкладання за видами, звільнення від них по кількох напрямках.
Присутні на засіданні учні 11-их класів (кл. кер. О. В. Гаштур та В. Й. Шегута) умовно були поділені на три категорії, кожна з котрих висловлювала з своєї позиції думки відносно поліпшення справ на території, де проживають. Так, наприклад, представники з групи “Школярі” Василь Микитчак, Олександр Кіс, Ігор Бундзяк запропонували на всій Міжгірщині встановити контейнери та створити комітет з перевірки стану екологічної ситуації.
Від групи ”Молоді мами” слово мали Ганна Фединишинець та Аліна Пуйо, які рекомендували запровадити у селищі центр сортування відходів. Від імені “Пенсіонерів” Любомир Молнар та Богдан Сопко радили встановлювати греблі на водних руслах з метою вилову відходів, побудувати завод вторинної переробки сміття, розробити систему стимулювання за його збір.
Захід проводився у символічній формі засідання райради, на якому її головою був президент шкільного парламенту, а присутні виступали в ролі депутатів. Після обговорення злободенної проблеми були прийняті рішення, зокрема, посилити роз’яснювальну роботу серед населення з даного питання, запровадити роздільне фасування відходів, відвести територію для їх звезення, збудувати завод для переробки, споруджувати греблі і встановлювати тимчасові пристрої для вилову сміття в річках, розміщуючи на їхніх берегах контейнери, проводити збір макулатури.
Потім слово мав голова районної ради Іван Ярема, який, акцентуючи увагу присутньої шкільної молоді на важливості постановки екологічного питання, детально і всебічно розповів про набутий досвід у цій важливій справі передових європейських країн, ілюструючи з допомогою слайдів використання новітніх технологій збору і утилізації промислових та побутових відходів.
— Їхнє запровадження як на Україні, так і на теренах Срібної землі, нашого верховинського краю — невідкладна справа, щоб жити в гармонії з природою і навіть мати зиск за ефективного використання відходів та переробки, — підкреслив виступаючий. — Нам потрібно не лише запозичувати найкращі світові навики, але й активно залучати до співпраці зарубіжних партнерів, які охоче відгукуються на сприяння, про що свідчить і міжнародна програма.
У підтвердження факту Іван Васильович навів конкретний приклад ділової взаємодії з відомою австрійською компанією “АVЕ” з утилізації та переробки відходів. Її кроки у роботі вже добре помітні на закарпатській землі. Учням школи, до речі, випала чудова нагода ближче познайомитися з даною компанією, переглянувши документальний фільм “Діяльність ”АVЕ” в світі”. Варто відзначити і той приємний факт, що в цей період реалізовується проект Міжнародного фонду “Відродження” з виготовлення контейнерів, котрі незабаром будуть розміщені на територіях всіх сільських рад району.
Голова райради закликав юнь бережливо відноситися до навколишнього середовища, висловив вдячність учням за активну участь в засіданні шкільного парламенту, яке проводилося у рамках Європейського тижня місцевої демократії, їхнє вболівання за покращення справ у рідному краї. Користуючись нагодою, Іван Васильович розповів присутній учнівській молоді про основні напрямки діяльності органу місцевого самоврядування на даному етапі та перспективні плани.
Подібні заходи, безумовно, йдуть тільки на користь підростаючому поколінню, позитивно формуючи її світогляд.