
Екологічні організації Ужгорода звинувачують міську владу в обмані
Як відомо, кожна людина за життя повинна щонайменше виростити сина, побудувати будинок, посадити дерево. Із сином – усе зрозуміло, а от між будинком і деревом часто доводиться вибирати. Так, ми звикли чути, що Ужгород – молоде і динамічне європейське містечко. Утім, черговий магазин, салон, заправка чи стоянка за рахунок частин парків, скверів, алей та газонів – наводить на думку, що і нашим містом блукає «київський синдром».
«Стан та перспективи зелених зон Ужгорода» - такою була тема засідання в Ужгородському прес-клубі, де активісти громадського екологічного руху розказали журналістам про реальний стан та перспективи зелених зон обласного центру та виконання відповідних положень Концепції сталого розвитку міста. За словами президента РМЕО «Екосфера» Оксани Станкевич, у Концепції сталого розвитку Ужгорода, затвердженій у грудні 2005 року сесією міської ради, задеклароване збільшення зелених зон міста. На прикладі вже майже забудованих схилів біля амфітеатру бачимо, що зелені зони і надалі стають заручниками житлової та громадської забудови. Разом з тим, жоден із підрозділів міськвиконкому не володіє інформацією про реальний стан та площу зелених зон загального користування – інвентаризація, запланована минулою владою міста, так не здійснилась.
«Ми є свідками обману, - вважає виконавчий директор БФ «Європейський дім» Валентин Волошин, - Відбувається підміна понять законності та доцільності». Місто давно не має планів перспективної забудови, при якій були б враховані інтереси усіх сторін: зокрема, можливість мешканців відпочивати в місті, використовуючи для цього парки, алеї та прибудинкові території, а не тільки можливість місту розвиватися у плані розширення житлових масивів. Наприклад, запланований по набережній Студентський восьмиповерховий будинок немає прибудинкової зони. З одного боку він обмежений студентськими
Гуртожитками, з іншого – Ротарійським сквером, якому через надмірну експлуатацію загрожує знищення. Чи варто вже згадувати про заплановану новобудову адміністративної будівлі НБУ на площі Народній, яка повністю руйнує архітектурний ансамбль старого міста. Як і всі рішення в державі, ці також є законними. Але про їх доцільність можна ще посперечатися.
Вирішення проблеми пропонує архітектор «Закарпатдіпромісто» та член Асоціації урбаністів України Єва Асталош: «Ми як громадяни маємо право бути на сесіях, де розбазарюють зелені території». Адже влада каже, що місто не має активної громадськості і їм немає з ким радитись. Інвентаризація та перспективне планування просто необхідні. «Більш нічого вигадувати не треба, - каже пані Єва, - Закон є. Треба лише його дотримуватись».