Віктор Пащенко: Виборці вирішили «оженити» хорошого Президента з хорошою прем’єркою

9
0

Ще тривають останні підрахунки результатів виборів, однак вже зрозуміло, що українцям знову варто готуватися до змін. Президентська «Наша Україна» суттєво втратила свої позиції і навряд зможе диктувати свою волю. Про нові реалії в українському політикумі та їх причини в інтерв’ю Західній інформаційній корпорації політолога, директора Закарпатського інституту політичних досліджень Віктора Пащенка.

Ще тривають останні підрахунки результатів виборів, однак вже зрозуміло, що українцям знову варто готуватися до змін. Президентська «Наша Україна» суттєво втратила свої позиції і навряд зможе диктувати свою волю. Про нові реалії в українському політикумі та їх причини в інтерв’ю Західній інформаційній корпорації політолога, директора Закарпатського інституту політичних досліджень Віктора Пащенка.

– Перше питання, яке зараз у багатьох на вустах: як так сталося, що БЮТ обійшов «Нашу Україну» всупереч прогнозам політологів і даним соцопитувань?

– Це було емоційне голосування. Перелом на користь БЮТ відбувся на початку березня. Коли я робив на початку березня соціологічне дослідження, «Наша Україна» мала більше голосів. У день виборів ці політичні сили помінялися місцями. Виборці діяли за принципом казки: все має закінчитися добре. Виборці вирішили «оженити» хорошого Президента з хорошою прем’єркою. Люди мислять так, що вони гарна пара і хай будуть разом.

Те, що відбулося, ще можна назвати поверненням інфантилізму. Помаранчева революція розбудила в людях гідність. Вона сказали владі: ми не бидло, ми беремо відповідальність за своє життя у свої руки. Ми готові приймати рішення. Влада нам диктувати не буде. Однак надовго такого рішення не стало. Тепер маємо характерний для підлітків інфантилізм. Підліток каже: дайте мені волю робити, що хочу, але при цьому дайте мені гроші, бо ви – мої батьки, а я ще сам на життя не заробляю. Так і народ хоче волі, але не хоче відповідальності. Думає, що прийде добра тьотя Юля і подасть усе готове на блюдечку. Програма «Нашої України» більш раціональна. Програма Тимошенко — соціальна демагогія, соціальний популізм.

Тимошенко активно експлуатувала тезу, що «Наша Україна» домовлятиметься про коаліцію з Партією регіонів. Це спрацювало як страшилка, і спонукало певну частину населення проголосувати за БЮТ.

– А що ж трапилося з прихильниками Литвина?

– Литвин не пройшов, бо Юлія Тимошенко переманила його електорат. У чому феномен БЮТ? Найбільш технологічна кампанія. Рейтинг Юлії амплітудно коливався, піднімався і падав. Але їй пощастило, вибори припали на чергове зростання її рейтингу. БЮТ, як хороші спортсмени, зуміли вийти на змагання на своєму пікові.

– Чого варто очікувати від такої розстановки сил, зокрема від помаранчевої коаліції під диктатом Тимошенко, якщо такий союз буде сформовано?

– Якщо першим враженням у мене був шок від несподіваності, то тепер, думаю, що, може, все зміниться і на краще. Зокрема, досі усю відповідальність за ситуацію в державі покладали на Ющенка. Віднині відповідальність буде розділено. Повноваження за політреформою перейдуть Юлії Тимошенко. До неї ставитимуться критичніше. Може, розуміючи рівень відповідальності, вона поводитиметься зваженіше, відповідальніше, ніж при першій каденції. Виборці змусять її до цього. Я думаю, що вона добре відчуває, чого від неї хочуть. Не така вона емоційна, яку грає. Можлива користь помаранчевої коаліції і в тому, що Юлія Тимошенко відмовиться від демагогічних гасел. Тепер будь-які кризи будуть пов’язуватися з її іменем. Тому рік, півтора коаліція може бути дієздатною. А потім почнеться президентська кампанія. А вона завжди матиме це на увазі. Соціально-економічний блок — тепер це її відповідальність. Вона змушена буде стати відповідальнішою. Хоча прихована боротьба за президентське крісло розпочнеться одразу. Це видно і по тому, що Юлія Тимошенко вимагає для БЮТ хоча б одну посаду силовика в уряді.

Результати виборів змусять більш критично ставитися до себе нашоукраїнців-бізнесменів. Вони були зацікавленими у перемозі «Нашої України», відбивали гроші. Тепер бізнес має відійти в сторону. Відбудеться зсередини оздоровлення «Нашої України».

– Хто із закарпатців потрапив до парламенту?

– Від Закарпаття пройшли Матвійчук, Ледида (Партія регіонів), Кріль, Аржевітін («Наша Україна»), Мартин, Кеменяш (БЮТ). Не пройшли Мигович, Сятиня, Маркуш, поки що Іванчо.

– Хто стане головою облради?

– За місце голови обласної ради змагатимуться Михайло Попович та Віктор Балога. В областях, де перемогла «Наша Україна», головою ОДА та облради мають стати її партійці. З іншого боку, якщо у партії-лузера є добрі господарники, то чому б їх не залучити до роботи. Ратушняк може вносити пропозицію про те, щоб обласну раду очолив хтось від БЮТ, щоб не допустити домінування завидівських хлопців (Балога родом із с. Завидова — ЗІК).

Якби на обласному рівні соціалісти подолали 3 процентний бар’єр, то компромісним головою облради був би Володимир Гісем.

– До речі, а чому не пройшла СПУ?

– Від соціалістів голоси на Закарпатті забрав Ратушняк. За нього і під його протекторатом за Литвина голосували роми.

– Як Ви оцінюєте друге місце Гісема на виборах мера Ужгорода?

– У Володимира Гісема непогані результати. Він досить пізно почав виборчу кампанію і його ще слабо знають.

– Яка найвірогідніша коаліція буде в облраді?

– Можлива коаліція у облраді — це 60 осіб: «Наша Україна», БЮТ і угорська партія КМКС.

– А в міськраді Ужгорода?

– У міськраді можлива коаліція блоку Литвина із БЮТ.

Наталія Петрів,

Західна інформаційна корпорація

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також