Російську лазню важко уявити без ароматного банного віника. Традиція використовувати віник в парній має глибоке коріння. Давно було помічено, що застосування віника для лазні подвоює користь від парильні.
Не випадково знахарі вважали, що банне лікування неможливе без хорошого віника. Вони знали, що у кожного банного віника свої особливості, кожен з них має свою силу і застосовується при різних хворобах.
Крім традиційних віників з листяних або хвойних дерев раніше використовували кропив'яний, полиновий і навіть часниковий віники! Адже кожен віник для лазні по-своєму виганяє хворобу, кожен володіє дивовижними цілющими властивостями.
Березовий віник для лазні.
Одним з кращих по праву вважають березовий віник. Він робить дуже м'яку, але глибоку дію, добре очищає шкіру, виводить шлаки з організму, лікує нирки, піднімає настрій. Такий віник незамінний для астматиків і колишніх курців. Після лазні з таким віником розширюються дрібні бронхи, відходить мокротиння, поліпшується вентиляція легенів. Віник з берези дуже зручний для масажу. Він міцний, гнучкий, крім того, березовий лист міцно, немов лейкопластир, прилипає до тіла, добре вбираючи піт і витягуючи шлаки. На Русі цілющі властивості берези відомі давно. Березовим листом очищали рани, лікували ревматизм, подагру, артрити. У березових листях і «почках» міститься цінний вітамінний комплекс, ефірні масла, дубильні речовини. Встановлено, що повітря в березовому лісі по чистоті не поступається повітрю в сучасній хірургічній операційній. Для виготовлення віника найкраще підходять молоді гнучкі гілки (тонкі і без сучків) берези плакучої й берези кучерявої. Вони краще зберігаються, густіші, м'якші. Крім того, листя берези кучерявої пористі, шорсткі, вони не стають слизькими під впливом пари.
Дубовий віник.
На відміну від березового, дубовий віник майже не вбирає піт і скоріше не розм'якшує шкіру, а ущільнює, перешкоджаючи рясному потовиділенню. Такий віник незамінний для людей з жирною шкірою, та шкірними захворюваннями. У дубових листках і корі багато дубильних речовин, ефірних масел. Під їх впливом шкіра набуває матового відтінку, стає еластичною, пружною, добре очищується. Відомі й бактерицидні властивості дубового віника. Крім того, ширяння з таким віником надає сильну протизапальну дію, добре допомагає гіпертонікам (перешкоджає підвищенню тиску), сердечникам, заспокоює нервову систему. Дубовий віник значно міцніший березового. Його листя щільні, широкі, ними зручніше нагнітати до тіла пар. Для любителів сильного жару такий віник - найкращий. Заготовлювати дубовий віник найкраще в серпні-вересні. Найміцніший віник виходить з "зимового" дуба (він не скидає на зиму листя).
Смородиновий віник для лазні.
Віник з порічкових гілок виходить відмінний: він запашний і м'який, створює неповторний аромат в парній. Багато любителів лазні ставлять його на третє місце після березового і дубового. Смородиновий віник гарний при шкірних хворобах, при застуді, захворюваннях нирок, при ревматизмі, болях в суглобах. Допомагає він також при хрипоті, застарілому кашлі, коклюші. Парячись зі смородиновим віником, добре і на камені в парильні піддавати настій смородини, а після парної пити смородиновий чай з додаванням інших лікарський рослин.
Кропив'яний віник.
Цілющі властивості кропив'яного віника на Русі відомі давно. Він незамінний для лікування ревматизму, радикуліту, артриту, подагри. Його застосовували при будь-яких болях у спині, суглобах, при простудній "ломоті". Щоб не обпектися кропив'яним віником, його кілька разів перекладають з гарячої води в холодну. І в тій і в іншій тримають по 3 хвилини. Якщо ж необхідно, щоб кропива в лікувальних цілях "кусалася" (а цього особливо потребують ревматики), віник на 2-3 хвилини опускають в окріп. Паритися з таким віником можна тільки після того, як шкіра добре прогрілася в парній. Пекучі кропив'яні гілочки можна пов'язувати з березовими, тоді віник придбає додаткові хлесткость і цілющий ефект. Проте слід пам'ятати, що паритися кропив'яним віником потрібно дуже легко, не потрібно шмагати себе, - ефект буде набагато кращим.
Хвойний віник для лазні.
Хвойний віник - для любителів гострих відчуттів. У Сибіру одним з найпопулярніших вважався ялівцевий віник, часто використовували і гілочки кедра. В умовах середньої смуги найпростіше знайти ялину - з неї теж виходить відмінний хвойний віник. Правда, сьогодні любителів попаритися з хвойним віником не так вже й багато. Процедура ця досить жорстка. Але якщо правильно обробити хвойний віник, користь від такого ширяння переважить всі ваші "муки". Насамперед ялиновий (або інший хвойний) віник опускають на півгодини в крутий окріп. Паряться з ялиновим віником тільки після десятихвилинного розігріву в парній: шкіра після цього стає більш еластичною і спокійно сприймає легкі уколи віника. Антимікробні властивості ялинової хвої вражаючі. Це справжнісінький природний антибіотик. Ялиновий віник можна заготовлювати в будь-який час року, але найкраще в кінці весни-початку літа, коли з'являються молоді, м'які ялинові гілочки.
Ялівцевий віник для лазні.
Ялівцевий віник, як і хвойний, - тільки для відчайдушних. Жалить такий віник не гірше кропив'яного, але до того ж ще колючий, грубий. При невмілому використанні ялівцевим віником дуже легко поранити шкіру. Але всі ці незручності сторицею відшкодовуються користю, яку приносить масаж з таким віником. За бактерицидними властивостями ялівець не має собі рівних. Недарма хірурги ще не так давно стерилізували в ялівцевому маслі нитки для зашивання ран. Ялівцевий віник - чудовий засіб для лікування радикуліту, паралічу, невралгії, ревматизму, подагри. Протизапальні, бактерицидні, антисептичні властивості ялівцю пояснюються тим, що його хвоя містить велику кількість ефірного масла. Використовуючи в парній ялівцевий віник, ви убережетеся від грипу, простудних захворювань.
Евкаліптовий віник.
Останнім часом цей віник досить широко використовують в парній. Пояснюється це тим, що лист евкаліпта володіє найціннішими цілющими властивостями: він знімає біль, добре допомагає при радикуліті, невралгії, розтягненнях, ударах, м'язових запаленнях (міозитах), хворобливих відчуттях в суглобах, при важкоподвижності суглобів. Інгаляції з евкаліптом - поширений засіб у сучасній фітотерапії. У парній можна робити не тільки масаж, але й інгаляцію з евкаліптовим віником. Для цього потрібно змочити віник у настої евкаліпта, притиснути до обличчя і дихати через ніс. Така процедура допомагає при хворобах бронхів, гортані, запальних процесах в трахеях, застарілому кашлі, нежиті. Дубильні речовини, що містяться в евкаліптовому листі, допомагають при серйозних шкірних захворюваннях.
Бамбуковий віник.
Це справжня екзотика. Масажний бамбуковий віник представляє собою в'язку тонких паличок бамбука, якими дуже зручно робити масаж. Віники для лазні з натурального бамбука використовуються для цілющого масажу в лазні і сауні після розпарювання шкіри. Вони мають стимулюючий вплив на шкіру, виконуючи точковий масаж, покращують кровообіг, знімають м'язову напругу, тонізують. Їх можна використовувати разом з аромамаслами. Бамбукові віники для лазні стануть порятунком для тих, хто страждає різними захворюваннями хребта - бамбук здатний витягати біль. Якщо вірити китайським цілителям, то бамбук має позитивну енергію, якою він щедро ділиться з кожним, хто до нього доторкнеться. Тому лазня разом з бамбуковими віником подарує вам не тільки міцний сон і поліпшення самопочуття, а й гарний настрій на довгий час.
Гарного Вам паріння!