Вівчарське свято Закарпаття «Міра» внесли до нацпереліку нематеріальної культурної спадщини (ФОТО)

25
1

Унікальні традиції вівчарського свята «Міра» Ясінянської громади внесено до Національного переліку НКС.

Як повідомили на Facebook-сторінці Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, Міністерство культури та інформаційної політики України схвалило рішення про внесення «Традиційного свята «Міра», характерного для мешканців гуцульської Рахівщини, до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України з інвентарним номером 083.

Обряд Міра проводиться щороку в травні, є одним із основних у відлагодженому господарському механізмі.

У день Міри власники приганяють своїх овечок на полонини, де привселюдно їх здоюють. Молоко приносять до головного ватага, який проводить контрольні заміри. Використовує для цього традиційний вимірювальний посуд – коновчину. Обліковці, що сидять поряд, вносять ці дані щодо кожної вівці. Це робиться для того, щоб вівчарі знали, скільки сиру треба буде віддати господарям, поки тварини перебуватимуть на літніх випасах.


Перший сир із зібраного молока роблять одразу на святі Міри. Отриманим продуктом пригощають усіх присутніх. Звучать народні пісні, люди танцюють і веселяться. День стає святковим, вселяє надії на успішне проходження полонинського літа.


Міра у Ясінянській громаді на Рахівщині має схожість і з тими дійствами, що побутують в інших місцевостях Закарпаття, де займаються відгінним вівчарством. У Тячівському і Хустському районах той день, коли відбувається вимірювання молока овець і їх виганяють на полонини, має іншу назву – "Мішання".

Голова Ясінянської громади Андрій Делятинчук зазначає, що внесення Міри до переліку НКС - це гарантія збереження елемента нематеріальної культурної спадщини у всій повноті.

"Наша територіальна громада зацікавлена в тому, щоб вигін овець на полонини відбувався чітко й безпроблемно. Як-не-як, замалим не 5 тисяч овечого поголів’я – вагома матеріальна підпора в житті сільчан, які з вівчарства отримують сир і вурду, м’ясо, вовну. Зрештою, це забезпечує сталий розвиток громади," – повідомила головний спеціаліст відділу економічного розвитку та туризму селищної ради Галина Климпуш.

З її слів, у громаді вже наявні успішно реалізовані проєкти у розвитку вівчарства. Зокрема проєкт «Відродження вівчарства в Карпатському регіоні», в результаті якого створено Центр розвитку вівчарства.

Завдяки проєкту Міжнародної організації з міграції «Розвиток МСП: економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та відновлення бізнесу», закуплено обладнання для фермерського господарства на 4,5 тисячі євро. Також на виграний грант міжнародної організації ФАО закуплено обладнання для селянського господарства на суму до 10 тисяч доларів. Іще в рамках співпраці з ФАО забезпечено 270 дворогосподарств Ясінянської громади кормами для овець.

У громаді планують до 2027 року побудувати базову мережу родинних вівчарських господарств і значно наростити поголів’я овець.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

П
Покозява

Молодці це правильно,це збереження наших культурних традицій.

Читайте також