Декілька днів тому на Невицький замок приїхала група волонтерів із Запоріжжя. По приїзді всім було вручено святкові футболки із логотипом замку. Футболки будуть вручатися всім, хто приймає участь у експедиції.
Волонтери, трохи перепочивши, одразу прийнялися за роботу –почали розчищати північний замковий рів.
Міжкультурний обмін у Невицькому відбувається завдяки літнім таборам, які тривають тут із червня по вересень. Молодь працює безкорисливо, на ентузіазмі. Обсяг роботи, виконаний на благо архітектурної пам’ятки, однозначно заслуговує подяки тим, хто працює тут на громадських засадах.
«Невицька експедиція у цьому році має величезні проблеми. До цього призводить погане фінансування, відсутність дозволів для розкопок. Попри це волонтери з’їжджаються і виконують громадські роботи. Приємно, що їх чимало, що приїжджають із різних країн, згадують про Невицький замок через кілька років, повертаються задля збереження цієї архітектурної пам’ятки», — розповідає газеті «РІО» Олександр Дзембас, керівник Невицької археологічної експедиції.
Міжнародна зміна волонтерів Невицького замку зазвичай триває в серпні. До Невицького замку запланували поїздки волонтери з лише із Запоріжжя, а й Києва. Незмінні гості - нашііршавчани, які понад 12 років співпрацюють із експедицією.
Незважаючи на безкорисливе бажання ентузіастів проводити розкопки, нині в Невицькому замку лише впорядковують старі відвали. На громадських засадах і без археологічних досліджень.
Археологічними розкопками вони не зможуть займатися без спеціальних дозволів. А їх наразі немає. «Я вже втомлююся говорити про те, що проблему треба вирішувати кардинально. Найкращий варіант — це створення історико-культурного заповідника… А Закарпаття — єдина область Західної України, яка не має жодного історико-культурного заповідника. Фахово займатися цим немає кому.
Можливо, управлінці хочуть зробити, як краще, але механізму цього нема. Пошук інвесторів для пам’ятки — це шлях знищення. Будь-яка інвестиція в першу чергу хоче повернення коштів. А при ремонті будівлі знищать автентику об’єкта. На жаль, в області наразі прийнята саме така позиція», — каже керівник експедиції.
Учасники невицької експедиції, волонтери повертаються сюди знову і знову. Однак окрім ентузіастів, до збереження унікальної пам’ятки Закарпаття, вочевидь, більше нікому немає діла.