
аналізували науковці
Цій темі було присвячено Міжнародну науково-практичну конференцію ,яку організував навчально-науковий Інститут філософії та євроінтеграційних досліджень Закарпатського державного університету. Конференція проходила 23-24 жовтня в рамках виконання наукового проекту “Розроблення навчально-методичного забезпечення включення питань євроатлантичної інтеграції до програм підготовки фахівців у вищих навчальних закладах за спеціальністю “Міжнародні відносини” і пілотного впровадження результатів проекту на регіональному рівні згідно з договором між МОН України і ЗакДУ.
Долучитися до обговорення теми були запрошені президент Атлантичної Ради України, представники Закарпатської обласної влади, консули окремих держав, керівники та науковці провідних освітніх закладів України, Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту проблем міжнародної безпеки РНБО, Інституту політичних і етно - національних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Інституту проблем державного управління та місцевого самоврядування Національної академії при Президентові України та ін.
Із виступів доповідачів стало зрозуміло, що, незважаючи на офіційно визначений курс керівництва України щодо євроатлантичної інтеграції, така перспектива надалі залишається дуже віддаленою. І проблема - не тільки в міждержавних стосунках України із членами НАТО. За словами доктора історичних наук, професора кафедри історії України УжНУ Романа Офіцинського, через міжосібні чвари політиків наша держава елементарно втратила кілька зручних шансів покращити своє геополітичне й економічне становище у світі. Тим часом громадською думкою українців заволоділа Росія, яка на інформаційне маніпулювання свідомістю пересічних громадян витрачає значно більше зусиль і коштів, аніж це робить офіційний Київ. Наслідки відчутні: згідно з результатами соціологічного дослідження, проведеного у 2008 році Національною академією державного управління при Президентові України, майже половина респондентів не підтримує перспективу вступу України до НАТО. При цьому всього 3% громадян визнають свій високий рівень поінформованості з цього питання.
“Якщо, скажімо, в Іспанії, - звучало у доповідях, - за останні кілька років прихильність громадської думки щодо євроатлантичної інтеграції зросла на 40%, то в Україні ці показники майже не змінилися.”
Враховуючи до того ж стан речей в українській армії, яка досі залишається сумнівним щитом безпеки нашої держави, президент Атлантичної Ради України Вадим Гречанінов у своєму виступі наголосив на стратегічних кроках, які необхідно здійснити найближчим часом Україні, аби заручитися підтримкою Альянсу: налагодження політичної обстановки; робота з підвищення рівня громадської думки щодо вступу в НАТО; зменшення впливу Росії на політичну ситуацію в нашій державі та дипломатична прихильність до України авторитетних членів НАТО.
Саме ці кроки, вважають науковці, призведуть і до покращення соціально-політичного клімату в Україні.
Що ж до науково-методологічних заходів Цільового Плану “Україна-НАТО”, то Закарпатський державний університет бере в них безпосередню й активну участь. Як уже повідомлялося, за підсумками конкурсу проектів на цю тему, оголошеного МОН України на 2007-2008, роки Інститут філософії та євро інтеграційних досліджень ЗакДУ увійшов до числа переможців і здобув право на реалізацію власного наукового проекту. Для виконання передбачених у ньому завдань Інститут отримав фінансування в розмірі 185 тис грн.у 2007 р. та ще 100 тис.грн. цьогоріч.
У рамках реалізації проекту започатковано серію наукових видань “Євро інтеграція: український вимір” ( відповідальний редактор серії – директор ННІ ЗакДУ, кандидат історичних наук, доцент В.І. Артьомов). До неї увійшли навчальні та навчально-методичні посібники, збірники наукових праць, довідкові та інші видання, організовано й проведено ряд міжнародних науково-практичних конференцій і семінарів, повідомили ЗІА `Простір` в прес-службі ЗакДУ.