Ужгород знову гуде — після перипетій у ніч на п'ятницю біля ужгородської міської виборчої комісії, нове “фронтове” повідомлення. Нібито обласна ТВК у неділю прийняла рішення провести перевибори по округу №9 в Ужгороді. Але “вживу” цього рішення досі ніхто так і не бачив.
Як стало відомо ЗІА “Простір”, Закарпатська обласна виборча комісія, розглянувши заяву кандидата в депутати Закарпатської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 Олександра Солонтая, постановою від 07.11.2010 року визнала такими, що не відбулися, вибори до Закарпатської обласної ради на виборчих дільницях з 41 по 60 у зв’язку із наявністю у бюлетенях для голосування прізвища Ольги Машкаринець, яка відповідною заявою зняла свою кандидатуру ще 26 жовтня, але проти прізвища якої з вини голови Ужгородської міської виборчої комісії (представника Партії Регіонів) в бюлетені не було проставлено позначку "Вибув" та визнала вибори депутатів Закарпатської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 недійсними, і, відповідно, постановила на наступному засіданні обласної територіальної виборчої комісії призначити дату проведення перевиборів.
Ці рішення є протиправними, прийнятими із численними порушеннями норм чинного законодавства, яке регулює проведення місцевих виборів, оскільки Закарпатська обласна виборча комісія не мала підстав визнавати вибори депутатів Закарпатської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 9 такими, що не відбулися та не мала права визнавати ці вибори недійсними.
Закон містить чіткий перелік підстав як для визнання виборів такими, що не відбулися, для визнання їх недійсними. Так, у відповідності до частини 12 статті 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» обласна територіальна виборча комісія на своєму засіданні приймає одне з рішень про результати виборів:
- про визнання депутата обраним (при цьому обраним депутатом вважається кандидат, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, відносно інших кандидатів, які балотувалися в цьому виборчому окрузі),
- про призначення повторного голосування (у разі, якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів по виборах у виборчому окрузі набрали два або більше кандидатів, проводиться повторне голосування по цих кандидатурах),
- про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися (в разі настання обставин, передбачених частиною другою статті 46 цього Закону - у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата).
Рішення, які приймалися Закарпатською обласною виборчою комісією на засіданні 07.11.2010 року, виходять за межі її повноважень, оскільки територіальна виборча комісія може діяти лише в межах повноважень та у порядку, передбаченому законами України. Крім того, виборча документація з виборів депутатів обласної ради по одномандатному виборчому округу № 9 все ще знаходиться в Ужгородській міській виборчій комісії, тому напрошується логічне запитання – на підставі яких документів 07.11.2010 року обласною територіальною виборчою комісією приймалися такі одіозні рішення?
На саме засідання, що нібито відбулося о 15 годині 07.11.2010 року, були запрошені лише «обрані» члени Закарпатської обласної виборчої комісії. Всі члени комісії а також інші суб’єкти відповідного виборчого процесу про час і місце проведення цього засідання не повідомлялися, а про існування відповідних рішень вони довідалися лише з Інтернет-сайтів. Станом на 12 годину 08.11.2010 року, надрукованих у вигляді постанови, з підписами членів комісії і відбитком печатки виборчої комісії, цих рішень не існує.
Таким чином, напрошується один висновок, що влада, побачивши результати місцевих виборів на Закарпатті, які стали для неї неочікуваними, готує сценарій зриву виборів будь-якими можливими та неможливими способами, навіть не дуже переймаючись юридичною стороною цього питання.