Глава МЗС України Дмитро Кулеба вчора, 29 травня, зустрівся з угорським колегою Петером Сійярто в Будапешті.
"Візит Дмитра Кулеби в Угорщину — перший невіртуальний візит на посаді міністра закордонних справ і перший з часу запровадження обмежувальних заходів у контексті протидії пандемії коронавірусу COVID-19", — повідомила посол України в Угорщині Любов Непоп у Facebook.
Розпочалася ця зустріч з політичного троллінгу. Перед зустріччю з Кулебою міністр Петер Сійярто зідзвонився з болгарською колегою Катериною Захарієвою, щоб обговорити питання нацменшин в Україні.
"Я тільки що проконсультувався телефоном з міністром закордонних справ Болгарії Катериною Захарієвою, адже болгари також мають значну національну громаду в Україні, яку також зачіпає децентралізація, яку проводить українська адміністрація", - зазначив Сійярто.
"І болгари, і ми прагнемо зберегти райони з болгарською і угорською більшістю навіть після реформи", - додав угорський міністр закордонних справ. І підкреслив, що ці питання планує обговорити на переговорах з міністром закордонних справ України.
Нагадаємо, що уряд України планує провести адміністративну реформу, яка може створити у Болградському районі п'ять ОТГ, де етнічні болгари більше не будуть більшістю.
Парламент Болгарії прийняв декларацію про адміністративно-територіальну реформу в Україні та захист прав і цілісності болгарської громади, в якій виступив проти поділу Болградського району Одеської області.
"Парламент Болгарії категорично не погоджується із запланованими (в Україні - ред.) адміністративними змінами та закликає уряд Болгарії вжити всіх можливих заходів... для забезпечення збереження цілісності болгарської громади в Болградському районі Одеської області в межах майбутньої адміністративно-територіальної реформи", - йдеться в повідомленні.
МЗС висловило протест через заяву парламенту Болгарії щодо Болградського району і назвало неприйнятними спроби втручання у внутрішні справи України.
Угорщина також підтримує створення окремого району на Закарпатті, до якого б увійшли населені пункти, де проживає переважно угорськомовне населення. Нещодавно Василь Брензович, очільник КМКС (Товариства угорської культури Закарпаття) заявив:
"З огляду на економічні, етнічні та історичні фактори, ТУКЗ-КМКС усе ще вважає важливим створення ОТГ із центром у м.Берегово. Ми вкрай стурбовані тим, що знову з’явилася перспектива відновлення військового містечка на території міста Берегово, втілення якої може призвести до штучної зміни етнічних пропорцій, що суперечить законодавству".
Нагадаємо, під час зустрічі глав МЗС Угорщина озвучила умови, за яких зніме вето в НАТО щодо України. Не обійшлося без теми Закарпаття.
Також міністри дійшли згоди про ймовірну дату зустрічі Володимира Зеленського та Віктора Орбана.