Незважаючи на всі старання Міносвіти ускладнити цьогоріч життя абітурієнтам, хаотичні зміни правил до й під час вступної кампанії, суперечливі заяви й таке інше, можна підсумувати, що вступна кампанія в закарпатських ВНЗ минула спокійно. Обійшлося без порушень, скандалів, оскаржень і знепритомнень.
Нагадаємо, що кінцевою датою приймання документів до вишів було 5 серпня. За інформацією приймальних комісій до УжНУ подано 6911 заяв на денну форму навчання і 1028 на заочну; в ЗакДУ – 2831 і 700 відповідно; в МДУ – 1438 та 825 заяв. За даними Громадянської мережі «Опора», яка відстежувала період приймання документів у трьох найбільших вишах області, грубих порушень, які б могли вплинути на перебіг вступного процесу не виявлено.
«Сама по собі кампанія видалася дуже нервовою через те, що правила міняли по ходу. Погано спрацювало Міністерство, – коментує представник ГМ «Опора» на Закарпатті Святослав Бабіля. – По-перше, воно затримало інформацію про обсяги державного замовлення. Загальна цифра держзамовлення по Україні з’явилися лише на третій день після старту вступної кампанії. Виші ж дістали інформацію про безплатні місця в себе аж через тиждень. Неякісно працювала система «Конкурс», на якій, зокрема, дані про держзамовлення з’явилися ще пізніше. Хоча ВНЗ й вивішували ці відомості на своїх сайтах та у холах закладів, однак багато абітурієнтів шукали її й на офіційному веб-ресурсі. Продовження терміну приймання документів ускладнило кампанію, збільшивши терміни очікування результату для абітурієнтів та завдавши матеріальних збитків вишам та членам приймальних комісій. Хоча черги були тільки в перші кілька днів, тому підстав продовжувати згаданий період не було. На цьому тлі робота комісій та абітурієнтів пройшла дуже добре».
За словами Святослава, було лише одне порушення, яке можна назвати грубим. Одна з абітурієнток указала в анкеті, що є переможницею олімпіади і відповідно має право вступити поза конкурсом, однак виявилося, що в олімпіаді вона брала участь роком раніше, до того ж не перемагала. У ситуації винувата як дівчина, яка спробувала обдурити комісію, так і самі її члени, що не перевірили інформацію. Менше з тим – порушення виявили й виправили.
Крім того, п. Бабіля заува¬жує, наскільки необдумано Міносвіти розподілив місця держзамовлення. До прикладу, цьогоріч УжНУ дістав 10 місць на спеціальність «румунська філологія», а пройшла лише одна людина... На думку Святослава, це свідчить, що, розподіляючи місця держзамовлення, міністерство не керується потребами держави в спеціалістах.
«У цілому за весь період прийому документів обійшлося без ексцесів, – розповів «Замку» керівник вступної комісії УжНУ Дмитро Бєлов. – Спершу було досить важко через наплив абітурієнтів та батьків, до того ж по¬года була не надто сприятлива, однак за 2–3 дні напруга спала». За словами п. Бєлова, потреби в продовженні терміну подання документів не було: за останні 5 днів документи здали всього близько 10 % абітурієнтів, тому кра¬ще було б завершити прийом 31 липня й мати більше часу на опрацювання документів.
Близько 9 тисяч до¬кумен¬тів, поданих до УжНУ, – очікуваний результат для університету. Приблизно стільки ж заявок на вступ виш дістав і торік. На 10 серпня вже близько 60–70 % абітурієнтів принесли до університету оригінали атестатів, сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти та медичних довідок, чим підтвердили, що вищу освіту збираються здобувати саме у цьому університеті. А з четверга, 12 серпня, у разі наявності вакантних місць на державне замовлення зараховуватимуть наступних за рейтингом абітурієнтів. Стежити за змінами у рейтинговому списку можна на сайті www.vstup.info.
P.S. Тим часом Міністерство освіти й науки розробило новий законопроект про вищу освіту, яким пропонується, зокрема, повернути вступні іспити до вищих навчальних закладів. Тож цілком вірогідно, що з наступного року правила вступу до вишів укотре зміняться.