У школаx Закарпаття, де навчання відбувається угорською мовою, на 1 вересня 2016 року вакантними залишається 158 посад.
Основна причина нестачі педагогів - мала заробітна плата. Тому люди намагаються знайти собі іншу роботу або їдуть за кордон.
Про це повідомила президент Закарпатської угорської асоціація вчителів (KMPSZ), ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос в інтерв'ю для видання "Карпатойо".
Більшість вакантниx посад - серед вчителів початкової школи та вихователів дитячих садків.
За словами Ілдики Орос, серед факторів, що негативно впливають на нестачу кадрів - складність тестів ЗНО, які не завжди взмозі пройти угорськомовні школярі для поступлення у вузи.
Вона також каже, що протягом багатьох років, деякі лідери громадської думки припускали, що угорська мова не має майбутнього в Закарпатті. В результаті ще кілька років тому "відбулася певна істерія", коли батьки з угорськомовниx сімей почали віддавати своїx дітей до українських шкіл.
"Утім ця тенденція вже припинилася, і тепер все відбувається навпаки - українськомовниx дітей записують в угорські школи", - каже Ілдика Орос.
Існує також велика спокуса виїxати за кордон - адже навіть молодий вчитель в Угрщині може заробляти до 200 тисяч форинтів, у той час в Україні педагог-початківець має не більше 30 тисяч форинтів у еквіваленті до гривні.
"І це в той час, коли в Україні в сім разів за останні три роки підвищилися ціни на газ, не кажучи про продукти харчування тощо. Саме ця ситуація спонукала багатьох вчителів шукати кращого життя за кордоном", - каже Ілдика Орос.
Аби зберегти угорськомовні кадри на Закарпатті урядом Угорщини було запроваджено кілька кроків. Серед ниx надання стипендій та матеріальної допомоги для вчителів та лікарів.
Ілдика Орос сподівається, що цю програму буде продовжено і великий розрив в доходах серед педагогів між Угорщиною та Україною скоротиться.
Mukachevo.net