Взірцево-показовий циганський табір

28
0

з’явився у селі Ратівці на Закарпатті

Його мешканці не крадуть, працюють і справно ходять до церкви.

Усе це наслідок наполегливих зусиль самих циганів. Натомість обласна програма “Ромське населення” за три роки мало що змінила в їхньому житті. Проблема не нова – брак коштів. З 50-ти тисяч українських ромів, більш як третина мешкають саме на Закарпатті. Але до їхніх нагальних проблем почали прислухатися хіба що в Ужгородському районі.

Циганський табір у Ратівцях – це півсотні господарств і 250 мешканців – нині взірцевий. А нещодавно жили там з того, що крали. Якщо когось і слухали – так це циганського барона. Посада – виборна. Нещодавно її довірили Карлу Бадею. Той влаштувався на держпідприємство, звів хату і разом зі священиком почав переконувати людей працювати. В результаті половина дорослих ромів влаштувалася на роботу – на залізницю, приймальниками брухту та продавцями. Майже всі таборяни пішли до церкви.

Карло Бадей – циганський барон табору в с. Ратівці:

"Слухаються всі мене. Кажу, щоб там мусора не було, ні бумажки, щоб був порядок, щоб не ходили красти. Ось так я вважаю. Слава богу, нема в нас такого, щоб ходили красти або дратися."

Класичний закарпатський табір – це вулиця чи кілька - на околиці. Хати з глини й відсутність елементарних побутових зручностей. Для ратівського табору з районного бюджету виділили 100 тисяч гривень на електрифікацію і 200 тисяч – на газогін. Траншею копали самі мешканці. Також у кожному дворі встановили лічильники.

Тетяна Андрусь – сільський голова с. Ратівці:

"Зараз плануємо зробити, покращити дорогу. Тут, ось ця частина, бачите, гарно покрита, а далі треба покращити. Можливо, за наші кошти прокласти асфальт. А також деякі тут є ділянки для забудови бідніших сімей. "

Українка Марія Пішу – одружена з ромом і вже 27 років живе в таборі. Вважає, що тепер переобладнані вулиці – Весела та Шумна – стали окрасою села.

Марія Пішу – мешканка табору:

"Я робила свадьбу своїй дівці, весілля робила. Всю вулицю звала. І все було мирно, дружно, хорошо було. Не билися, не скандалили."

Проте, майже в сотні інших таборів Закарпаття життя зупинилося на межі сторічної давнини. Так у поселенні поруч з містом Виноградовим бідкаються: роботи немає і більшість живе за рахунок державних виплат на дітей. Ті до школи не ходять. Дорогою в дощову погоду не проїхати. Леонід Брежинський - єдиний у райраді депутат – ром вважає: треба запровадити в поселеннях місцеве самоврядування. Це допоможе швидше розв‘язати соціальні проблеми.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також