Угорщина під керівництвом Віктора Орбана вже є диктатурою, а Польща рухається в тому ж напрямку. Таку думку в інтерв'ю видання Politico висловив відомий британський історик, журналіст, директор Центру європейських досліджень при Оксфордському університеті Тімоті Ґартон Еш.
За його словами нині Європейський Союз стикається з новими викликами та кризою. Одна з них - це фактична диктатура в Угорщині.
Зокрема відбувається політична радикалізація населення Європейського союзу, і вона значно посилюється в умовах економічної кризи, викликаного епідемією коронавіруса.
Історик навів дані дослідження, проведеного в березні 2020 року за проектом Europe’s Stories project. Опитування охопило 12 тисяч респондентів у всіх 27 країнах ЄС і в Великобританії.
Ґартон Еш був шокований результатом. Зокрема майже 71% європейців виступають за гарантований дохід для кожного члена ЄС. Інша шокуюча цифра - 53 відсотки молодих європейців вважають, що авторитарні держави є більш готовими до боротьби зі змінами клімату, ніж демократії.
Це не означає, що молоді європейці воліють жити при диктаторському режимі. Але вони вважають, що демократія зараз функціонує як "нездатна забезпечити рішення, необхідні для запобігання глобальному потеплінню".
Ґартон Еш змалював можливий вихід з кризи після епідемії. У ньому може бути набагато більше націоналізму, повернення до авторитарних урядів, виживання за рахунок більш бідних сусідніх країн. І це "в умовах нової американо-китайської холодної війни".
Зокрема повернення авторитарного правління, за його словами, "вже має місце в Угорщині і, можливо, в Польщі".
Продовжуючи свою думку, британський експерт зазначив, що «Угорщина більше не демократія». «За останні 10 років ліберальна демократія в Угорщині підірвалася. Це сталося в державі - члені Союзу, який, чесно кажучи, майже нічого не зробив, щоб зупинити Угорщину. Гроші все ще течуть рікою в каси Віктора Орбана. Сьогодні Угорщина - вже диктатура. У нас є диктатура, яка є членом ЄС, і Качинський у Польщі явно намагається піти по його стопах».
На думку британського історика, «те, що відбувається в Польщі та Угорщині, загрожує правопорядку всього Євросоюзу».