
Євро-2012 може сильно нашкодити українській економіці, а то й взагалі привести до дефолту, вважає директор аналітичного департаменту інформаційно-аналітичного центру "Trends & Markets" Андрій Шеверьов.
За його словами, позитивні зміни в інфраструктурі можуть затьмарити величезні збитки. Тенденції свідчать про те, що країна повторює долю Греції, яка стрімко пішла до дефолту після проведення Олімпіади 2004 року.
"Тоді греки, витративши на організацію олімпіади 11 мільярдів євро, повернули лише 2 мільярди. Більше половини олімпійських об'єктів з того часу пустують або використовуються не за призначенням. А понесені збитки поклали початок бюджетним і борговим проблемам країни", - пояснив фахівець.
В Україні, на думку Шеверьова, ситуація не менш тривожна, оскільки підготовка до чемпіонату фінансувалась інвесторами лише на 20%, а решта - 80% були витягнуті з бюджету. Це призведе до боргових проблем і додаткового навантаження на бюджет, переконаний аналітик.
Вражає також сума витрат України на проведення чемпіонату - більше 13 мільярдів доларів (105 мільярда гривень) з 2008 по 2012 рік, при тому, що країна проводить його разом з Польщею.
"Для порівняння, футбольний чемпіонат Євро-2008, що пройшов в Австрії та Швейцарії, відвідали близько 1 мільйона футбольних фанатів, а країни отримали близько 500 мільйонів євро, вклавши в його проведення близько 1 мільярда. Португалія, витративши на підготовку чемпіонату майже 5 мільярдів євро, отримала від 1 мільйона уболівальників і туристів "чистими" всього близько 400 мільйонів євро. Однак, Україна - не Швейцарія і не Австрія, і розраховувати на подібний дохід не доводиться", - заявляють у компанії.
Як зазначає Шеверьов, сьогодні намічається ще одна тривожна тенденція - відмова багатьох європейських вболівальників від поїздки в Україну на чемпіонат. За песимістичними прогнозами їх приїде до 500 тисяч осіб.
Україна, як колись Греція, готуючись до чемпіонату, ризикує потрапити в боргову яму. За час активної підготовки до чемпіонату в 2010-2011 роках, сумарний держборг України виріс на 49% і становив 36% ВВП на кінець 2011 року.
Дефіцит поточного рахунку зріс з 3 млрд доларів у 2010 році до 9,2 млрд - в 2011-му, причому приблизно 1-1,5 млрд доларів з величини цієї зміни доводилося саме на зростання обсягу імпорту у зв'язку з підготовкою до Євро-2012. А 2012-2013 роках держсектору належить виплатити за своїми боргами близько 20 млрд доларів.
"Враховуючи, що уряду тільки що довелося відкласти розміщення євробондів, а ситуація на світових кредитних ринках залишається напруженою, боргові проблеми України будуть посилюватися. Це, в свою чергу, істотно ускладнить завдання по виходу з кризи і при певних умовах може призвести до дефолту", - підсумовують аналітики.