У туристичному контексті
Хоча ігри європейського футбольного чемпіонату 2012 року на Закарпатті не відбуватимуться, але й тут готуються до великого спортивного свята. Область – транзитна, отож горяни чекають іноземних гостей, які через численні пункти пропуску з країнами ЄС по дорозі до міст, де проводитимуться футбольні поєдинки, відвідають і наш гірський край.
– Хтось захоче перепочити з дороги, помилуватися гірською природою, – говорить начальник управління євроінтеграції, туризму і курортів обласної державної адміністрації Олександр Марченко, – іншому заманеться побувати на екскурсії… Адже у нас є що показати гостям – пам`ятки природи, історії, культури. Отож підготовку до Євро-2012 здійснюємо, так би мовити, у туристичному аспекті. Тобто основну увагу приділяємо готовності до обслуговування уболівальників-туристів, які прямуватимуть через Закарпаття до `футбольних` міст. Займаємося ремонтом доріг, будівництвом готелів і мотелів, придорожніх паркінгів і пунктів харчування, базарчиків і кіосків для торгівлі місцевими сувенірами, овочами і фруктами…
Підготовка до свята великого футболу здійснюється за двома програмами: торік у березні була затверджена Регіональна програма, а в квітні – обласна цільова програма підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Ті, хто готував ці програми, передбачали передусім забезпечення економічних та організаційних умов для належного прийому гостей на Закарпатті. Регіональна програма фінансується за рахунок коштів обласного та місцевих бюджетів, приватних інвесторів, а також з інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Кошти ж на обласну цільову програму очікуємо з держбюджету. Вже цьогоріч, передбачалося торік, область отримає 231,5 млн. гривень: ці гроші будуть спрямовані в основному на будівництво доріг. Але як економічна криза позначиться на фінансуванні, сказати важко.
Особливого значення надаємо облаштуванню закарпатської ділянки дороги Київ – Чоп, якою, розраховуємо, численні уболівальники добиратимуться до Львова та столиці, а звідти – і до інших міст, де відбуватимуться матчі Євро-2012 (сподіваємось, вони все-таки відбудуться). Обабіч цієї траси вже нині встановлено знаки, які вказують дорогу до мотелів, старовинних замків, храмів, що мають історичне значення… Якщо згадана траса і шляхи обласного значення знаходяться у нормальному стані, то цього, на жаль, не скажеш про дороги місцевого значення. Потрібно дотувати, гадаю, і впорядкування шляхів у селах, селищах та містах.
Програмами, у т. ч. й регіональною, передбачено привести у відповідність з європейськими стандартами пункти перетину державного кордону, належно підготувати об’єкти туристично-рекреаційної сфери, дорожнього сервісу та супутньої інфраструктури. Паралельно здійснюватиметься й підготовка фахівців для обслуговування гостей у туристично-рекреаційних закладах. Значна увага приділятиметься і розвитку рекламно-інформаційній діяльності. Євро-2012, безумовно, стане імпульсом і для інтенсивного розвитку вітчизняного підприємництва в різних галузях економіки та сфери послуг. Розраховуємо і на залучення інвестицій, збільшення кількості робочих місць. Запрошуватимемо і волонтерів. Благо, Закарпаття – край поліетнічний, населення, у т. ч. і молодь, студенти, володіють іноземними мовами.
До початку Євро-2012, інформує О. Марченко, буде проведена інвентаризація об`єктів туристично-рекреаційної та придорожньої інфраструктури, моніторинг реалізації проектів розбудови туристичних об`єктів, проведення інвестиційного ярмарку, створення туристично-інформаційних центрів та пунктів на основних транспортних магістралях, прокладання нових туристичних маршрутів і відкриття нових заповідних територій. Вже нині в області діють чотири природні заповідники.
Передбачено розширити й мережу готелів. Так, невдовзі будуть оголошені конкурси на будівництво готельно-ресторанних і торговельних комплексів у селах Астей, Мужієво і Квасово Берегівського району, вже триває спорудження санаторного комплексу `Деренівська купіль` та розбудова готелю-санаторію `Термал-Стар` в Ужгородському районі. У готелях `Червона гора`, `Карпатський мисливець` і мотелі `Золоті ворота` (Мукачівський район) передбачена реконструкція. Стали до ладу мотелі `Наталі` на Воловеччині та `Шале` – на Свалявщині. Тут пропонують європейський сервіс, багату кухню – страви всіх національностей, представники яких проживають у нашому краї. І таких VIP-закладів до 2012 року в області з`явиться чимало.
Один із основних напрямів підготовки до Євро-2012 – облаштування діючих пунктів пропуску через державний кордон країни і відкриття нових. Адже область знаходиться на стику рубежів України і чотирьох інших держав – Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Тому обласна влада виступає ініціатором прийняття відповідних рішень на державному рівні, а також є виконавцем доручень керівництва країни. Скажімо, відкрито новий вантажний термінал на українсько-словацькому кордоні, на черзі – капітальна реконструкція пасажирського напряму. Заплановано відкриття нових пунктів пропуску на українсько-польському та українсько-словацькому кордонах.
– Як я вже казав, – відзначив Олександр Марченко, – програмами передбачена розбудова дорожнього господарства. Заплановано, зокрема, капітально відремонтувати діючі Бескидські тунелі, збудувати новий тунель та прокласти швидкісну залізничну гілку. Маємо налагодити випуск сувенірної продукції з національною символікою, путівників, географічних карт і т. ін.
Словом, наступні роки будуть напруженими не тільки для тих міст і областей, де проходитимуть матчі Євро-2012, але й для закарпатців. Слід зробити все, аби зарубіжні гості, проїжджаючи через наш гірський край, захотіли ще раз повернутися сюди. Тут мали б постаратися передусім органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Вони повинні виступити організаторами добрих справ у районах, містах і селах, координаторами виконання згаданих програм підготовки області до європейського футбольного чемпіонату 2012 року.
Підготовка до Євро-2012 – серйозний етап, але, незважаючи на кризу, лякатися його не слід. І чекати допомоги від ЄС та інших міжнародних організацій не варто. Ми самі справимося – шукаймо внутрішні резерви. Просто усім належить працювати і ще раз працювати. Кожен – на своєму місці. І тоді зустрінемо Євро-2012 у всеозброєнні...