"Європейська  колиска" буде в Мукачівській обласній дитячій лікарні

17
0

Минулого четверга на Закарпатті, а точніше в обласній дитячій лікарні, стартував грантовий  проект під зворушливою назвою «Європейська колиска». Наш медзаклад разом  зі своїм давнім партнером – Верхньосаболчською лікарнею, що в Угорщині, виграв конкурс програми ENPI CBC, яка допомагає країнам Карпатського єврорегіону. На фінансову підтримку Європейської Комісії за цією програмою можуть розраховувати Угорщина, Словаччина, Румунія та Україна. 

Головний  лікар обласної дитячої лікарні  Єлизавета Біров на спільній з угорцями конференції з нагоди відкриття проекту зазначила, що умовам першого конкурсу, який провів технічний секретаріат програми ENPI CBC, відповідали тільки 3 проекти з 47 надісланих. Один із них – «Європейська колиска». А загалом ця програма Єврокомісії передбачає 68 мільйонів 638 тисяч 283 євро на грантову підтримку різних країн Карпатського регіону.

Згодом  у коментарі «Замку» Єлизавета  Іванівна розповіла, що це далеко не перший проект, який лікарня реалізує разом із закордонними колегами. Маючи успішний досвід за плечима, сьогодні нашим медикам уже не так важко переконати європейців у здатності виконати умови конкурсів. Пані Єлизавета, до прикладу, каже, що в червні в Мукачеві навіть побував посол ЄС в україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра разом із 10-ма послами Євросоюзу в інших країнах, які вивчали саме досвід упровадження різноманітних проектів. Вони залишилися задоволеними нашою роботою, тішиться Єлизавета Іванівна, тож ми довели, що є надійними партнерами.

Імре  Горшані, генеральний директор Верхньосаболчської лікарні, під час конференції в Мукачеві зауважив, що це вже другий спільний проект із нашою обласною дитячою лікарнею. «Європейська колиска» буде дзеркально впроваджуватися як у Кішвардській, так і в Мукачівській лікарнях. Тобто 554 988 євро (загальна сума гранту) порівну розподіляються між двома закладами.

За  ці кошти в обох лікарнях буде закуплено  по 12 слідкуючих моніторів, комп’ютери-сервери, системи відеоспостереження (буде встановлено 12 відеокамер і монітори для медперсоналу, аби вони бачили, що показують прилади і в іншому кабінеті). Крім того, буде придбана оргтехніка, необхідна для роботи офісу. Лікарі Мукачева та Кішварди навіть зможуть проводити онлайн-консультації, ділитися досвідом і порадами, коли в роботі виникатимуть складні випадки.

Загальна  ж мета проекту «Європейська колиска» – знизити малюкову смертність. Медики поки що не ставлять надзвичайно  високої планки. Оскільки робота лише починається, сьогодні стоїть завдання зменшити смертність на 2 проміле (показник, що означає одну тисячну частку). Зауважимо, що сьогодні показники малюкової смертності дуже різняться у нас і в країнах Євросоюзу. Так, загалом у ЄС помирає 4-6 дітей на тисячу, в Угорщині – 6-8 (у Кішварді цей показник на рівні 7,16 проміле). А от у нас справи гірші: середньоукраїнський показник – 9-10 проміле, на Закарпатті торік, за статистикою, помирало 13 дітей на кожну тисячу (тут, очевидно, треба враховувати високу смертність серед ромського населення). 

Єлизавета Біров розраховує, що оснащення сучасною технікою допоможе медикам у їх роботі. «Це все потрібно для того, щоб  вчасно виявити проблему, – каже медик. – Іноді, коли її помічає персонал, буває вже пізно. Апаратура ж  скоріше дає знати, що в дитини, скажімо, падає показник насиченості крові киснем, частота серцевих скорочень або ж виникають проблеми з диханням. Важливо вчасно це помітити».

До  речі, Мукачівська обласна дитяча лікарня подала документи і на участь у другому конкурсі від  програми ENPI CBC. Причому, аж у двох проектах – і з угорськими, і зі словацькими партерами. Результат конкурсу буде відомий наступного року.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також