З першого грудня українців примусять купувати ліки тільки за рецептами. Таких препаратів буде 70%. До того ж, у приписах медиків зобов'яжуть указувати речовину, що діє, - латиною, а не назву препарату.
"З першого грудня буде рецептурний відпуск ліків", - наголосив міністр охорони здоров'я України Зиновій Митник.
За словами міністра, українців відучуватимуть самолікуватись, а медиків змусять пригадати латинь. Згодом у рецептах писатимуть не комерційну назву ліків, а речовину, що діє.
"У зв'язку з тим, що ми давно не виписували рецепти - ми втратили навички писати латиною і це навантаження на лікаря", - розповіла Ірина Пилипенко, завідувач дитячої поліклініки.
Як повідомили в міністерстві, рецепти виписуватимуть у двох примірниках. Один залишатиметься в аптеці і зберігатиметься там упродовж трьох місяців.
Експерти підкреслюють, що рецепт має бути юридичним документом, згодом і фінансовим. Так, з ним легше доводити помилки медиків.
Тому похід за знеболювальним чи антибіотиком з наступного місяця відбуватиметься лише через кабінет лікаря. Збільшення черг у лікарнях та поліклініках для міністра не аргумент.
Контроль за ліками посилюють, проте не уточнюють, якою буде відповідальність аптекарів за продаж ліків без рецепта.
Коментар ТОВ "КЕШ,ЛТД"
Найцікавіше те, що аптеки виявились чи не останніми в списку тих, кого поінформували про дане нововведення. Публічне обговорення не проводилось, такі спеціалізовані ресурси як www.apteka.ua та health.unian.net - теж нічого не знали. До першого грудня залишилось менше тиждня, а лікарів і аптеки поставили перед фактом: "З першого грудня жорсткий рецептурний відпуск".
Для аптек це означає жорсткий відпуск ліків, та постає проблема: сьогодні асортимент багатьох аптек перевищує 7-9 тисяч торгових найменувань, до кожного є інструкція з умовами відпуску, та оскільки виробників ліків не попередили, останні не мали змоги повносити зміни в інструкції до препаратів. Для лікарів - це привід згадати вузівський курс латини, адже тепер можна виписувати тільки діючу речовину.
За діючою речовиною, препарат будуть обирати вже фармацевти та провізори, безпосередньо в аптечному закладі.