15 березня міжнародний аеропорт «Ужгород» має відновити регулярні пасажирські перевезення після 3-річного простою.
Поки літати буде одна авіакомпанія «Мотор Січ» - за маршрутом Ужгород-Львів-Київ і тільки по п'ятницях. Вартість квитка в одну сторону буде варіюватися від 699 до 3500 гривень.
Поновлення роботи аеропорту стало можливим після того, як в кінці минулого року «Украерорух» отримав сертифікат європейського агентства авіаційної безпеки (EASA), який підтверджує, що його діяльність відповідає нормам ЄС. Сертифікація необхідна в зв'язку з тим, що МА «Ужгород» розташований на кордоні зі Словаччиною, тому зліт і посадка літаків відбувається через територію сусідньої держави.
Про перспективи роботи аеропорту DATA.UA розповів директор Департаменту інфраструктури Закарпатської обласної державної адміністрації Едуард Маляр.
За його словами з 2016 року по теперішній час польоти відбувалися тільки візуальні, тобто зліт і посадка могли проводитися тільки в світлий час доби. А зараз плануються вже інструментальні, тобто за допомогою приладів.
— У зв'язку з тим, що наш аеропорт приймає і відправляє літаки через територію іншої держави, український провайдер «Украерорух» повинен був отримати дозвіл від Словаччини, яка входить в Шенгенську зону. У нас було десятирічну угоду - воно закінчилося. Словаччина вступила в Шенген, що зобов'язує її дотримуватися норм Європейського агентства з безпеки польотів (EASA). Тому ця організація повинна була сертифікувати нашого провайдера - «Украерорух». І в грудні Україна отримала дозвіл, щоб приймати і обслуговувати борту, що пролітають над територією Словаччини, - зазначив Маляр.
Наразі буде літати тільки авіакомпанія «Мотор-Січ». Хоча переговори велися не тільки з ними, пропонували всім авіакомпаніям, які літають на території України.
— Інші авіакомпанії не зацікавилися, тому що хтось повинен напрацювати пасажиропотік. Щоб це зробити - доведеться якийсь час працювати в збиток. І було прийнято рішення продовжити поки рейс Київ-Львів в Ужгород. Трішечки напрацювати пасажиропотік. І другий варіант - з Ужгорода можна полетіти до Львова, звідки долетіти до Одеси і Запоріжжя. А з Києва можна буде долетіти в Запоріжжі. Тобто взяти квиток Ужгород-Запоріжжя з пересадкою в Києві, - каже Едуард Маляр.
Також вже розглядається питання, щоб додати ще один рейс до Києва - в неділю або понеділок. Виліт планується в 7 ранку, як колись був рейс, щоб люди до 9.00 могли прибути до Києва. Повернення в Ужгород о 21.00.
Сьогодні аеропорт на світовій мапі вказано як міжнародний. Тому планують розглядати будь-які варіанти: і в Кошице, і в Будапешт, і в Туреччину. Едуард Маляр зазначає, що спілкувалися з турецькими авіалініями - це Atlasglobal і Pegasus, які літають зі Львова. Адже існує статистика, що із Закарпаття в Туреччині в минулому році за період з травня по вересень відпочило близько 30 тисяч чоловік. Виходить близько 200 чоловік в день. Тобто, якщо збережеться попит хоча б на цьому рівні, то розглядають можливість введення одного рейсу щодня в літній період.
Сподіваються й на зростання кількості чартерних рейсів, яких у минулому році було близько 200 рейсів.
За два з половиною роки в Ужгородський аеропорт вклали 27 млн грн з місцевого бюджету, оскільки аеропорт є комунальною обласної власністю. Побудували 7 км огорожі по периметру, реконструювали злітно-посадкову смугу (ЗПС) - розширили до стандарту в 40 м. Питання продовження смуги розглядається на перспективу.
- Щоб розвивати аеропорт, треба вирішити питання про його продовження до 3,5 км, а для цього треба ще домовитися зі Словаччиною, щоб добудувати ще 1,2 км ЗПС. Якщо словацька сторона буде згодна, то ми можемо побудувати свої термінали, а вони свої. І якщо літаку необхідно розвантажитися на території ЄС, він сідає на території Словаччини, там розвантажується, а далі фури розвозять товари по території Словаччини. Якщо треба в Україні - під'їхав до нашого терміналу, розмитнити і фурами розвезли. Але це на перспективу. Зараз мова йде про відродження саме пасажирського потоку, - каже Маляр.
Міністерство інфраструктури робить ставку на майбутній аеропорт у ще одному районному центрі Закарпатської області - в Мукачеві.
"Ми досліджували весь регіон, і аеропорт Мукачево був обраний як найбільш вдалий для цього регіону", - заявляв міністр інфраструктури Володимир Омелян в листопаді 2018 року. За словами міністра, регіональні аеропорти також розглядаються лоукост-авіакомпаніями в якості перспективних напрямів для нових маршрутів.