Шокуючі обвинувачення, півтора роки слідства і ось 6-ро підозрюваних у «чорній трансплантології» на лаві підсудних. Троє з них – кращі лікарі інституту Шалімова.
Їх обвинувачують, що в азербайджанській клініці незаконно пересадили нирки українців багатим пацієнтам. Підозрювані та їхні захисники все заперечують і одразу заявляють – мають претензії до того, як проводилося слідство та просять змінити арешт на будь-який інший запобіжний захід. По перше – впливати на слідство вже не можуть, свідків всіх допитали. По – друге, пацієнти без операції чекають. І надають лист з інституту Шалімова.
«На даний момент у клініці критична ситуація. У відділенні трансплантації нирки та гемодіалізу знаходяться пацієнти, які потребують трансплантації нирки. Затримка оперативного втручання може поставити під загрозу їх життя», – каже прокурор Владислава Закордонця, Юрій Іванов.
Прокурор не багатослівний. Заявляє: запобіжний захід обрано правильно, кримінальну справу закривати не можна, бо суд ще не вивчив докази і пропонує перейти до розгляду по суті.
Слідство назбирало 48 томів справи. Все почалося із Ужгорода – саме там знайшли першого українця, який продав свою нирку. Нині лише в Україні таких людей 25, що віддали свої нирки. На засідання прийшов лише один – Віталій Чайка. Хлопець не багатослівний, просить у суду лише одного – далі розглядати справу без нього. І тікає від журналістів.
Постраждалі мовчать, лікарі ж заявляють – це проти їхніх пацієнтів потрібно порушувати кримінальні справи. Бо вони ніби то саме ті, хто організував незаконну оборудку. Безробітні українці начебто, хотіли заробити. І отримали за свої органи по 10 тисяч доларів.
Після першого засідання запобіжний захід лікарям так і не змінили, вони залишаться під вартою. Адвокати на швидкий розгляд справи не сподіваються. Кажуть, це вперше в Україні медиків судять за незаконну трансплантацію. Тим часом 36 пацієнтів інституту Шалімова, які потребують пересадки нирки, сподіваються на одне – дочекаються.