За скільки закарпатець закатає "літо" у банки

12
0

Літо – пора не лише відпусток і відпочинку, але й заготівлі запасів на зиму. Тому газдинь особливо радує, коли воно щедре, як цьогорічне.

Пора суниць, полуниць, черешень уже пройшла. Солодка смакота осіла в банках у вигляді компотів, сиропів та варення, а свіжі фрукти — у морозильних камерах. Нині газдині акцент роблять на вишнях, яфинах. І хоч на базарах повно помідорів, огірків і кабачків, але вони ранні, а тому «підуть» під кришку через місяць. Далі – виноград, сливи. Буде леквар! Капуста — салати з неї. Всьому, як мовиться, свій час, пише Оксана Штефаньо, газета "Новини Закарпаття".

На заготівлю, радять жінки, купувати овочі та фрукти слід саме на базарі, а не у супермаркетах. Газдині кажуть, що домашнє краще і не оброблене різними хімікатами. Та й ціни нині на базарах Ужгорода на городину та ранні фрукти стали дешевшими, ніж, до прикладу, у травні. А далі й поготів. Дехто вже промоніторив до дрібниць, що на «зеленому» ринку все трохи дорожче, ніж, скажімо, на «п’яному». До прикладу, за літр гірської яфини просять 18 гривень, вишні — 8 грн. Щодо овочів, то огірки коштують 4 гривні за кг, помідори – 5, кабачки — 4 грн. Жіночки щедро припрошують, мовляв, беріть тепер і не слухайте нікого.

Для закладання городини вам знадобляться ще й банки і кришки. Їх теж радять купувати на базарах, бо вдвічі дешевше, ніж у магазинах. Так, скляна літрова банка коштує гривню, тоді як у супермаркетах — 2 грн. Трилітрова — 2 грн. (відповідно 7 грн.). Щодо кришок, то всього 20 коп. доведеться викласти за ту, яку використовують для закатування, і 70 копійок – за ту, що закручується руками. Банки перед закладанням радять мити содою, а не різними «галами» та «фері». По-перше, не шкідливо для організму, по-друге, блищатимуть і не «здуються». Хоча, кажуть, чим мити — не головне, важливіше, як вимити.

Приступаємо до підрахунків. Маємо родину із чотирьох осіб. Мешканка села Холмок Ужгородського району пані Надія розповіла, що готують на зиму 200 л компотів, 30 л леквару чи повидла, сиропів. На солодке закладання йде цілий міх цукру, який коштує 295 гривень. У коморі осідає й щорічно 100 л огірків та помідорів, кабачків, різних салатів. До цього додайте банки, кришки, вартість води, якою митимете начиння. Тож і вийде до тисячі гривень.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також