41-річний Іван Ільницький з Закарпаття усе свідоме життя провів за кордоном на будівництві.
У Чехії працював за спеціальністю – столяром-паркетником. А в Білокам’яній робив євроремонти по 18-20 годин на добу. Каже – нині наших можна зустріти по всьому світу, пишуть Факти.
«Європа – Італія, Іспанія, Португалія – то все наші. Навіть виходять на тимчасові роботи, як на збір врожаю», - розповідає Іван.
Чоловік Лариси Поляк - Василь - на заробітках уже 14 років. Тепер у Європу не їде, бо влаштуватися там непросто. Але й у селі нема за що жити, тому думає про Москву.
«За таку зарплату, як тут платять, тут неможна прожити», - каже Лариса.
Щорічно на заробітки подаються до півтора мільйона українців. Половина – в Росію, половина - в Європу. За останні 4 роки майже подвоїлася і кількість професіоналів, які прагнуть виїхати за кордон. Насамперед, це медики та айтішники. Переважно їдуть чоловіки, жінки - лише п’ята частина заробітчан.
Чоловіки здебільшого працюють на будівництві або в сільському господарстві. Жінки прибирають у будинках, доглядають за немічними, виховують дітей і торгують.
Середньостатистичний заробітчанин – 40-річний чоловік, працює будівельником у Росії чи Польщі, заробляє 800 доларів на місяць.
Середньостатистична заробітчанка – 35-річна жінка, працює домогосподаркою в Італії, заробляє 1000 доларів на місяць і теж відпрацьовує понад 40 годин на тиждень.
І якщо з Росії трудові емігранти повертаються, то в Євросоюзі прагнуть залишитися й перевезти туди свої сім'ї. Хоча нині немало українців повертається додому через кризу. Та як тільки вона мине – ситуація зміниться.
«Скоріше за все європейська спільнота вийде з кризи, розпочнеться економічне зростання. Це зростання попиту на робочу силу і зростання трудової міграції», - пояснює Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.
Хвиля еміграції перекине поляків до Німеччини. А українці займуть вакантні місця наших сусідів – прогнозують в Інституті демографії. І запевняють: точно порахувати емігрантів без перепису неможливо. Та за попередніми даними, їх приблизно 2 мільйони. І поки в Європі та Росії зарплата буде вищою, їх кількість тільки зростатиме.