27 вересня виповнилося 80 років Гізелі Циполі - відомій українськоій оперній співачці. Гізела Ципола виконала понад 50 оперних партій, найвідоміші серед яких: Чіо-Чіо-Сан, Мімі, Тоска, Аїда.
Після тріумфального виступу в Японії на Міжнародному конкурсі "Мадам Баттерфляй" у 1976 році, здобувши першу премію, співачка стала володаркою титулу "Найкраща Чіо-Чіо-сан", виконавши арію з відомої опери Джакомо Пуччіні. Шість років поспіль Гізела Ципола була визнана найкращою оперною співачкою СРСР. Але при цьому була "невиїзною", єдиним винятком стала Японія.
Народилася співачка 27 вересня 1944 року в селі Гать, на Берегівщині.
"Один мій дід - австрієць, інший - словак, але я записана по бабусі - угоркою", - розповідала Гізела Ципола.
В родині Ціполів співли всі - батько, мати та п'ятеро братів і сестер. Професійне навчання Гізела розпочала в Ужгородському музичному училищі, клас Андрія Євгеновича Задора. Після закінчення музичного училища вступила до Харківської консерваторії. У 1973 року стає заслуженою артисткою України, викладала у Київській консерваторії.
У фільмі Олега Фіалка «Повернення Баттерфляй» (1982) виконавиця головної ролі Олена Сафонова (Соломія Крушельницька) співає голосом Гізели Циполи.
Днями народна артистка України Гізела Ціпола відзначила своє 80-річчя. До цієї події у філармонії в Ужгороді готують концерт, - повідомляє департамент культури Закарпатської ОДА.
"Урочиста подія відбудеться 9-го жовтня, о 18:30 на сцені Закарпатської обласної філармонії. Гізела Ципола починала свій творчий шлях у своєму рідному краї і стала відомою на увесь світ. Це артистка, яка вписала золоту сторінку в українське вокальне мистецтво, володарка першої премії на Міжнародному конкурсі в Токіо за краще виконання партії Баттерфляй», – розповів директор департаменту культури Закарпатської ОВА Євген Тищук.
"За свідченнями авторитетних музикознавців, такі співачки народжуються раз на століття. І це велика шана, що вона з’явилася на світ саме на Закарпатті. Артистка була однією з перших випускниць тодішнього Ужгородського музичного училища. І першою серед співачок 20-го століття на престижному конкурсі у Токіо за фантастичну майстерність, артистизм, унікальний голос і вишуканість отримала одразу три призові премії – золоту, срібну та бронзову. І в знак найвищої поваги їй подарували золоте кімоно, тобто воно було вишите золотими нитками", – зазначив Віктор Теличко, голова Закарпатського осередку Національної спілки композиторів України.
У репертуарі Гізелли Циполи близько 800 творів камерного жанру, понад 60 партій. Її голос, діапазон якого сягав майже трьох октав, чарував надзвичайно виразним і неповторним тембром, гнучкістю, у якому так ніжно розкривалися мецо-сопранові нижні ноти, наповнена середина й сріблясті, міцні верхи колоратури.
У програмі концерту - виступ Академічного симфонічного оркестру Закарпатської філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Віктора Плоскіни, лунатиме українська та світова оперна спадщина, яку колись виконувала ювілярка. До участі у концерті також долучили студентів-вокалістів рідного навчального закладу артистки – Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора.
Організатори також анонсували особисту присутність на концерті ювілярки - Гізелли Циполи.
Невдовзі після втрати чоловіка, Стефана Турчака, у розквіті сил і таланту в 49 років Гізела Ципола залишила сцену, а пізніше й Київ, повернувшись до Закарпаття. Без чоловіка опера перестала для неї існувати.
Сама співачка з виходом на пенсію живе у селі Гать Берегівського району, де побудувала особняк на землі своїх предків.