Закарпатська прокуратура обговорила транспортну злочинність

4
0

3 лютого в прокуратурі Закарпатської області відбулась міжвідомча нарада керівників правоохоронних, контролюючих та інших державних органів в Закарпатському транспортному регіоні. Йшлося про стан додержання законодавства на автомобільному та залізничному транспорті при здійсненні пасажирських та вантажних перевезень в області.

 

За наслідками виявлених прокуратурою порушень законодавства на автомобільному та залізничному транспорті у 2011 році порушено 15 кримінальних справ. Окрім того внесено 234 приписів та подань, принесено 81 протест, за документами прокурорського реагування притягнуто до відповідальності 152 посадові особи та відшкодовано 6,6 млн. грн.

Вивчення стану додержання вимог Законів України „Про транспорт", „Про залізничний транспорт", „Про автомобільний транспорт" говорить про ряд прорахунків в організації діяльності державних органів на підприємствах транспортної галузі.

Так, не зважаючи на щорічне виділення з державного бюджету значних коштів для утримання та ремонту автомобільних доріг в області, стан останніх не відповідає встановленим стандартам. Протягом 2011 року, на транспорті, правоохоронцями не виявлено та не розкрито жодного злочину у бюджетній сфері, злочину з ознаками корупційних діянь та не складено протоколу про вчинення корупційного правопорушення. Також не виявили жодного злочину щодо розкрадання коштів та вчинення службових злочинів працівниками залізничного транспорту.

 Водночас є достатньо випадків перевезення пасажирів, вантажів без реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, без отримання відповідних ліцензій та ліцензійних карток. В поточному році теруправлінням Головавтотрансінспекції виявлено 367 випадків перевезення пасажирів без державної реєстрації та без оформлення ліцензій, 69 - без дозволу на здійснення регулярних перевезень.Слід покращити роботу органів ДПС області та УДСБЕЗ УМВС України в області щодо виявлення порушень на ринку нелегальних пасажирських перевезень. Значна частина сфери надання послуг із перевезення пасажирів, особливо на таксі, до цього часу перебуває в „тіні".Робота органів податкової в області із виявлення нелегальних автоперевізників та їх взаємодія з іншими контролюючими органами є недостатньою, особливо щодо сплати у повному обсязі відповідних податків.

Більшість приватних автоперевізників не дотримуються встановлених графіків руху, здійснюють посадку та висадку пасажирів у непристосованих для зупинки транспортних засобів місцях, облаштовують „нелегальні стоянки", чим створюють аварійні ситуації та перевантажують міста габаритним автотранспортом.

Вказані порушення виникають через неузгодженість в роботі територіального управління Головавтотрансінспекції в області, УДАІ в області, ДПС в області, УДСБЕЗ УМВСУ в області, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства у сфері автоперевезень.

Гострою залишається також проблема дотримання автоперевізниками трудового законодавства. В 2011 році на підприємствах автомобільного та залізничного транспорту, які здійснюють пасажирські перевезення, прокуратура виявила численні порушення законодавства про оплату праці та Кодексу законів про працю, видачі незаконних наказів, невиплати заробітної плати та ін.

Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в області послаблено контроль за дотриманням автоперевізниками вимог законодавства про безпеку руху. Органами ВДАІ УМВС в області не виконуються сповна вимоги Законів України „Про автомобільний транспорт", „Про дорожній рух" та іншого законодавства з питань безпеки автоперевезень. Так, працівниками ДАІ в окремих випадках не виконуються постанови суду про позбавлення громадян прав на керування транспортом, своєчасно не вживаються заходи щодо законності встановлення в межах смуги відведення автодоріг рекламних конструкцій.

Таким чином стан безпеки руху на автомобільному та залізничному транспорті слід покращувати, а тому за результатами наради правоохоронцям, відповідним органам державного управління та контролю наказано вжити додаткових організаційних заходів щодо посилення роботи та підвищення її ефективності. 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також