Кабачки та гарбузи потребують кулінарної обробки. У всіх рослинних продуктах нормується вміст нітратів, при цьому у розрахунку на кілограм ваги в дині він є безпечним в кількості 90 мг, в кавуні – 60 мг.
Санепідстанції здійснюють вибірковий лабораторний контроль якості продукції, що реалізується населенню через торгівельну мережу, використовується в якості їжі в різних об’єктах закритого типу (дитячі дошкільні та підліткові заклади, в т.ч. оздоровчі табори, лікарні, санаторії).
Будь-яка рослинна продукція, в т.ч. і баштанні, повинні надходити на об’єкти при наявності супроводжуючого документу, що підтверджує його якість та безпеку. Санепідстанції вже в липні місяці почали вимірювати вміст нітратів та залишкових кількостей пестицидів в зразках кавунів та динь. Станом на 01.08.2011 р. перевірено 69 об’єктів з 139, на яких реалізуються баштанні культури.
На вміст нітратів було досліджено 112 зразків баштанних: 72 - це кавуни та 40- дині. При цьому в 1-ому зразку кавунів (Хустський район) та в 5-ти зразках дині (Ужгородський, Хустський та Тячівський райони) були визначені перевищення максимально допустимих рівнів нітратів у порівнянні з гігієнічними нормативами. По таких випадках приймалися міри адміністративного впливу, а саме, оштрафовані 2 особи, прийнято 2 постанови про вилучення з реалізації в 2-х випадках баштанної продукції (дині).
Залишкові кількості пестицидів визначалися в 48-ми зразках, всі відповідали гігієнічним нормативам.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд за об’єктами, що реалізують баштанну продукцію, та здійснюють лабораторний контроль є плановою роботою санепідстанцій, тому заходи з визначення стану безпеки баштанної продукції санепідстанції області продовжуватиму і далі.