За 40 хвилин до запланованого регламентом часу завершилося в п’ятницю, 4 листопада, перше пленарне засідання сьомої сесії обласної ради. Це один із показників наполегливої роботи на етапі підготовки рішень: дебати, поправки, зміни, погодження проходять на засіданнях комісій і президії крайового парламенту.
Насамперед у залі оголосили численні депутатські запити. Так, Микола Рішко просить облдержадміністрацію виділити 200 тис. грн на капремонт даху будинку культури села Шаланки Виноградівського району. Група депутатів облради – Віктор Трикур, Володимир Чубірко, Микола Вегеш, Ганна Глухова, Антон Зелінський, Михайло Кічковський, Михайло Попович, Василь Скрип, Віталій Ящищак – підготували запит про виділення Ужгороду 5 мільйонів гривень на децентралізацію теплопостачання. Мирослав Білецький, Валерій Лунченко, Богдан Кинів, Роберт Бровді та Андрій Масло порушили питання про інвентаризацію на Хустщині місць накопичення непридатних пестицидів і отрутохімікатів та виділення коштів на вивезення ХЗЗРів з території урочища «Промзона» в селі Рокосові. Дмитро Андріюк, Іван Біляк та Володимир Закурений звернулися з депутатським запитом щодо термінового вирішення проблеми постачання скрапленого газу мешканцям Рахівщини.
Перейшовши до порядку денного, депутати ухвалили рішення «Про Програму створення страхового фонду документації Закарпатської області та «Про Обласну цільову програму «Власний дім» на 2012–2015 роки». Відтак внесли зміни й доповнення до Програми розвитку архівної справи, до Програми будівництва розплідників і ферм для розведення диких звірів та птахів з метою їх розселення в природному середовищі на 2011–2016 роки, до Обласної програми «Спортивний майданчик», до Програми реалізації природоохоронних заходів на 2011 рік тощо.
Схвалили й рішення «Про ліквідацію Виноградівського дошкільного навчального закладу (дитячого будинку) інтернатного типу Закарпатської обласної ради». Діток, яких у закладі небагато, переведуть в інші, наприклад, Чинадіївський, Перечинський інтернати, а «Берізка» стане дитячим садочком на 220 місць. Адже нині у Виноградові лише для 61 % малят є місця у дитсадках.
«Рішення виважене. Але ми будемо виглядати тоді по-людськи, коли на Закарпаттті не буде інтернатів, а діти-сироти житимуть у будинках сімейного типу, за створенням яких ми дотепер були в лідерах. Діти повинні мати батьків. Тому слід більше уваги надавати охопленню сиріт сімейними формами виховання. Також вважаю, що нам варто підготувати пропозиції, як наступного року будемо розвивати мережу дитячих будинків сімейного типу. Якщо підходити до цього системно, то за рік в області слід відкривати 50–60 таких закладів, у кожному з яких перебуватиме не менш ніж 5 дітей. Це і створення нових робочих місць, і якісне виховання малят. Також наступного року треба схвалити ще одну цільову програму – щодо відкриття соціальних гуртожитків для дітей-сиріт, які завершили навчання у школі. Маємо турбуватися про сиріт і тоді, коли вони вже стають повнолітніми. Тим більше, що на Всеукраїнській нараді з питань захисту прав дітей Президент України Віктор Янукович наголосив на необхідності вирішення проблеми забезпечення дітей-сиріт житлом. У цьому напрямку ми й повинні рухатися», – констатував Віктор Балога.
Після сесії голова облради Іван Балога прокоментував ЗМІ ухвалені депутатами рішення. Зокрема, одне з них стосується підготовки інфраструктури до реалізації проекту «Олімпійська надія ’2022». «Боржавські полонини – одні з найкращих у Західній Україні для розвитку зимових видів спорту. Свого часу була розроблена програма будівництва олімпійської гірськолижної бази. Тепер з ініціативи голови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислава Каськіва це питання піднято на вищий рівень. Обласні депутати вирішили звернутися до уряду, Олімпійського комітету, Держагентства і запропонували звести на Закарпатті спортивно-туристичні та інженерні об’єкти в рамках реалізації національного проекту «Олімпійська надія ’2022. На думку депутатів, це стане потужним імпульсом для розвитку Воловеччини й Міжгірщини як туристичних районів.
Не менш важливе рішення депутатів – схвалено програму «Власний дім». Вона діє вже 5 років, і ми продовжили її термін до 2015-го. Це міні-проекти для жителів сільської місцевості Закарпаття. Для тих, хто хоче будуватися, надаються кредити під 3 відсотки річних, інша процентна частина компенсується за рахунок бюджету. На наступні чотири роки фінансування програми зросте до 63 мільйонів гривень. Позичальники зможуть звести 500 будинків, 1900 осель буде підключено до інженерних мереж. Планується працевлаштувати 2200 селян. Також область має намір фінансово підтримати й програму молодіжного будівництва», – резюмував Іван Балога.