Про особливості другого туру виборів на Закарпатті портал "Мукачево.нет" поцікавився в провідних політичних експертів області.
Слідом за керівниками штабів, портал "Мукачево.нет" звернувся до провідних політичних експертів Закарпаття, аби вони роз'яснили специфіку вибору 7 лютого та спрогнозували шанси на перемогу Тимошенко та Януковича в межах області.
Федір Шандор, кандидат соціологічних наук, директор Карпатського центру полінгових досліджень: "Як і в 2004 році, штаб БЮТ настільки погано працював, що виграє тільки тому, що штаб Януковича працював ще гірше":
- Тимошенко може розраховувати на переконливу перемогу в Закарпатті. Якщо брати за округами, то розподіл приблизно такий. Округ 69 - традиційно дасть Тимошенко найбільше, але не завдяки роботі штабних структур, а завдяки проєвропейськості та комунікативності самих ужгородців у вимірі 10-15%. Округи 70, 71, 72 - дадуть Тимошенко невеликий гандикап у розмірі до 5-7% у зв'язку із активізацією Єдиного Центру (Балога-Петьовка), які лояльні до "біло-синього" кандидата.
Янукович може розраховувати на округ 74 - завдяки впливу ДПУУ (керівник І.Гайдош) та мовчанню КМКС (керівник М.Ковач) і можливо на округ 73, завдяки Солотвинсько-Дібровському кущу та якісному впливу В.Йовдія, єдиного регіонального політобличчя румуномовної громади.
Вже очевидно, що програє Януковичу на Тячівщині, Берегівщині та Хустщині. На Перечинщині можливий невеликий відрив. У відсотковому вимірі можна спрогнозувати, що у другому турі Тимошенко набере 40-44%, Янукович 32-36%
Аксіомою цих виборів є та сама що і в 2004 році: "Штаб БЮТ настільки погано працював, що виграв тільки тому що штаб Януковича працював ще гірше".
З приводу розподілу голосів виборців, які у першому турі підтримали Тігіпка, Яценюка та Ющенка, то більшість з них, а точніше з більшість голосів тих, хто прийде на вибори та не буде голосувати за 3 графу - проти всіх, перейде до Тимошенко в еквіваленті 80-85% за Тимошенко, 20-15% за Януковича.
Крім того, прогнозую збільшення відсотку тих, хто якраз проголосує проти всіх - до 7-8%)
Що стосується вподобань нацменшин, то в більшості вони не пійдуть голосувати у другому турі. Але з тих 40-45% виборців краю - угорці, румуни, роми, які живуть компактно в сільській місцевості, а не розпилено - переважно віддадуть свої голоси за Януковича. Справа у тім, що їхні лідери вважають, що завдяки домовленостям з Партією регіонів: а) їх візьмуть у прохідні списки ПР - наприклад Іштван Гайдош, б) вони залишаться при райадміністраціях - Тячівщина, Берегівщина, в) вони очолять або будуть у списках від ПР по своїх регіонах - Рахівщина, Тячівщина, Берегівщина, Ужгородщина, Виноградівщина, Мукачівщина. Більшість представників нацменшин у містах (які мають доступ до загальнодержавних інтернет та медіаресурсів) проголосує за Тимошенко, оскільки саме з нею повязаний не проросійський, а проєвропейський напрям.
Явка у другому турі збережеться на рівні 60% - плюс мінус 4 відсотки. Найбільш активними будуть виборці міст та комунікаційних регіонів - Воловеччина, Свалявщина, Іршавщина, Ужгородщина.
Віктор Пащенко, директор Закарпатського інституту політичних досліджень: "У другому різниця між Януковичем та Тимошенко в Закарпатті не перевищуватиме 3 %":
- Кому у другому турі віддасть більшість своїх голосів Закарпаття - важко спрогнозувати. Кожного з кандидатів підтримає приблизно однакова кількість виборців і різниця становитиме не більше 1 - 3 %.
Як для Тимошенко, так і для Януковича у період між двома турами стратегічним завданням було схилити на свій бік виборців інших кандидатів - тобто виборців, які проголосували за інших кандидатів у першому турі. Особливо запекла боротьба, як ми всі могли спостерігати, велася за електорат Тигіпка та Яценюка. На мою думку, симпатики цих кандидатів у Закарпатській області розподіляться таким чином: 80% виборців Яценюка та Ющенка віддадуть перевагу лідеру БЮТ, натомість 20% - кандидату від Партії регіонів. 40 % електорату Тигіпка підтримає у другому турі Тимошенко, 60% - Януковича.
З приводу інформації про можливий зрив виборів, то як на мене, це просто інформаційні качки, запущенні політтехнологами, які працюють у виборчих штабах кандидатів. Готується грунт для того, щоб після виборів, хто б не програв, міг "зберегти обличчя". Адже, переможений нікуди не зникне з українського політикуму, а залишиться достаньо впливовою політичною фігурою. Наразі реального механізму зриву виборів немає, тому що у лідерів перегонів немає для цього ресурсу.
Що стосується акцій протесту після виборів та погроз зібрати новий Майдан, то це буде не Майдан, а скоріш - дитячі майданчики.