Вона розчищатиме від сміття, мулу та очерету меліоративні канали, русла річок, озера та водойми
Ця машина унікальна і багатофункціональна, запевняють водогосподарники. Може працювати і на суші, і у воді. За допомогою спеціального обладнання всмоктує і викачує з дна захаращеної водойми мул, скошує рослинність під водою і викидає її на берег. А ще – риє канали і прокладає кабель у важкодоступних болотистих місцях. І легка в управлінні.
«2 джойстика, 3 кнопочки. І в принципі, все. Є екскаваційна система. Заїзд – не проблема собі самому вирити. Сам собі вирив, сам собі заїхав, і поїхав працювати. Обладнання для повністю обробки каналів, озер, всього, де є жаби і все решта», - розповідає сервіс-інженер Ренат Аскаров.
На Закарпатті 1350 кілометрів меліоративних каналів. Більшість із них заросли кущами й очеретом, бо ж не чистили їх 40 років. Шар мулу на дні до 2-х метрів. Через це під час затяжних дощів вода з каналів розливається, затоплює будинки і поля. Машину-амфібію перш за все пустять розчищати 300 кілометрів каналів Берегівської осушної системи. Після комплексної очистки їхня пропускна спроможність збільшиться.
«У першу чергу цей механізм буде працювати на наших експлуатаційних об’єктах. У нас каналів вистачає, і чистити йому роботи буде багато. Адже, будь яка очистка каналу, видалення звідти рослинності покращує стан водного об’єкту. Щоб не загнивала у ньому вода, не застоювалася», - заявляє головний інженер Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Олег Кисіль.
Село Червоне пронизане десятками кілометрів замулених меліоративних каналів. Важким екскаваторам очистити їх неможливо. Амфібія ж легко і ефективно розчистить водойму. Осушувати її, як раніше, вже не треба.
«47 екскаватор – це не ефективно. Тому що, якщо екскаватором чистити, треба було перекривати, викачувати воду, і так тоді, щоб із землею це все забирати. Це дуже-дуже великі витрати. На цьому агрегаті встановлений спеціальний земснаряд, і оцю всю жижу, яку не можна ковшом захопити, вона його засасує і викачує по цим трубам з цього канальчика на обочину, на поле», - розповідає голова села Червоне Василь Зеленяк.
Ціна машини-амфібії – мільйон 100 тисяч гривень. Але ці гроші окупляться, кажуть водогосподарники. Адже працює апарат на глибині до 2,5 метрів. 10 метрів каналу, завширшки 4 метри, очистить від заростей за 3 години. Від намулу – за 3 дні. Машина – економна, за годину роботи споживає 5 літрів дизпалива. Та головне – допоможе вберегти Закарпаття від паводків.