
Про кращий відпочинок, ніж на природі, й годі мріяти. Мальовничі краєвиди Закарпаття так і ваблять своєю красою й неповторністю.
Зелена царина завжди радо зустрічає своїх гостей. От, на жаль, не завжди відвідувачі лісових масивів пам’ятають про те, що вони тут гості. Тоді, у кращому випадку, споживацькі інтереси горе-відпочиваючих закінчуються купами сміття, а у гіршому – масштабними лісовими пожежами.
До слова, близько 70 відсотків лісових пожеж стається саме через людський фактор, рідше - в результаті удару блискавки в сухе дерево (приблизно 10-15 %). Найбільш пожежонебезпечні ліси в середині і в кінці весни – на початку літа, коли на поверхні ґрунту багато торішнього листя, трави. Багаторічний аналіз свідчить, що на цей період припадає близько 40 відсотків від загальної кількості пожеж, а площа, пройдена пожежами, складає понад 30 процентів.
Наші ж краяни здебільшого особливо не переймаються, що в лісі слід бути особливо обережним при поводженні з вогнем, адже незагашене багаття, чи тліючий недопалок можуть призвести до пожежі. На даний час також дуже актуальною стала проблема спалювання сухотрав’я й чагарників, на прилеглих до лісових угідь територіях, що може призвести до загоряння лісу. Так, і в цьому році на території Закарпатської області вже зафіксовано дві лісові пожежі.
Саме з метою забезпечення своєчасного та ефективного реагування на пожежі тазагорання в природних екосистемах, Територіальним управлінням МНС в області спільно із Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, керуючись рішенням колегії МНС України від 10.04.2012 року «Про організацію комплексної протидії пожежам у природних екосистемах у пожежонебезпечний період 2012 року», з 9 по 24 квітня були проведені перевірки лісогосподарських підприємств та користувачів відомчих лісів.
Під час інспектування лісогосподарських підприємств увага приділялась питанням: створення пунктів зосередження протипожежного обладнання та інвентарю, забезпечення протипожежним обладнанням та засобами гасіння лісових пожежних станцій; забезпечення необхідною кількістю води для цілей пожежогасіння, готовності до використання, справність пожежної і спеціальної техніки та обладнання, а також готовність особового складу держлісгоспів для залучення їх до гасіння лісових пожеж, влаштування аншлагів (заборонених знаків) з інформацією про обмеження в’їзду в ліс в межах пожежонебезпечного періоду та протипожежних бар’єрів в лісах згідно з проектною документацією. Також перевірялася наявність наглядної протипожежної агітації, картографічних матеріалів на лісові масиви з поділом на квартали для забезпечення управління силами під час гасіння лісових пожеж.
Сьогодні в області нараховується вісім лісофондоутримувачів. Однак, на жаль, жодний з них не може похвалитися належним протипожежним станом своїх лісових угідь. За правило, у більшості держлісгоспів не вирішується питання створення та поновлення мінералізованих смуг, протипожежних розривів, ремонту та будівництва водоймищ, доріг протипожежного призначення, не здійснюється належний контроль за очисткою використаних територій лісокористувачами від залишків деревини, минулорічних горільників та сміття. Не створюються запаси паливно-мастильних матеріалів для заправки автомототехніки, що буде залучатися при гасінні пожеж.
Також окремим господарствам слід посилити патрулювання небезпечних в пожежному плані місць їхніх лісових масивів. “Грішать” наші ліси і малою кількістю встановлених аншлагів з упереджувальними написами на протипожежну тематику. У багатьох випадках повністю не відпрацьований механізм співпраці між самими лісогосподарствами на випадок пожежі, що в подальшому ускладнює її гасіння. Такий стан справ в лісових господарствах підтверджує, що у разі виникнення вогняної стихії, вони, без вчасного втручання підрозділів пожежно-рятувальної служби краю, не в змозі будуть ефективно впоратися з вогняною стихією.
Однак, попри недоліки, хотілося б відзначити й надбання деяких лісгоспів. Приміром, Великобичківський лісгосп, який для наочної популяризації безпечної поведінки в лісі облаштував на своїй території дитячий майданчик. Даний лісгосп знаходиться неподалік місцевого шкільного навчального закладу, звідки малеча приходить, щоб на практиці ознайомитися з правилами безпечної поведінки в лісі та вивчити багату флору Закарпатського краю.(на території майданчику висаджені найбільш розповсюджені в Карпатах дерева).
Отож, як бачимо, для того, щоб у наші лісові угіддя не навідувалася вогняна стихія, ще треба зробити дуже багато. Однак, очевидним залишається те, що одних зусиль лісофондоутримувачів й пожежників замало, передусім, обережними з вогнем у лісі й неподалік нього повинні бути самі люди. Адже саме ми винні в тому, що пожежі навідуються в лісову царину – кинутий непогашений недопалок або сірник, залишене багаття. Іноді діти, в пошуках розваги, йдуть до лісу та самі розводять вогнища. Батьки ж нагадувати дитині, коли та йде на вулицю, про небезпеку пустощів із вогнем та наслідки від цього забувають.
З цих причин і не перестають замовкати телефони у пожежних частинах, по яких щодобово надходять повідомлення про все нові й нові пожежі. А щоб попередити їх, необхідно запам’ятати, що розводити багаття дозволяється лише у безвітряну погоду під постійним наглядом і на відстані не менше 15 метрів від будівель та споруд. Перебуваючи в лісопаркових зонах, треба вибрати безпечне місце для розведення вогнища та обкопати його. Не слід кидати непогашені недопалки, сірники. Збираючись додому, не забувайте ретельно залити багаття водою чи закидати піском.
Отже, якщо ми будемо уважнішими й обережнішими та завжди виконувати правила пожежної безпеки, то зайвий раз не наражатимемо на небезпеку ні себе, ні оточуюче середовище.