
Міжнародний день циганів був заснований на Всесвітньому конгресі циганів, що відбувся 8 квітня 1971 року в Лондоні й зібрав представників 30 країн.
У цей день цигани світу визнали себе єдиною нетериторіальною нацією й прийняли національні символи - прапор і гімн, заснований на народній пісні "Джелем, джелем". Замість герба цигани використовують ряд символів: колесо кибитки, підкову, колоду карт. Такими символами звичайно прикрашаються циганські книги, газети, журнали й сайти, один із цих символів звичайно входить у логотипи заходів, присвячених циганській культурі.
На честь першого Всесвітнього циганського конгресу 8 квітня вважається Днем циган. У деяких циганів є пов'язаний з цим звичай: увечері, у певний час, дружно виходити на вулицю із запаленою свічкою.
Цигани - народ, що живе в багатьох країнах світу: у Європі, Азії, а також у Північній Африці, Північній і Південній Америці й Австралії. Загальна чисельність циган у світі, за різними оцінками становить від 6 до 10 млн. чоловік.
В Англії циганів називають "Gypsies" (від "Egyptians" - "єгиптяни"), в Іспанії - "Gitanos" (також від "Egiptanos" - "єгиптяни"), у Франції - "Bohemiens" ("богемці", "чехи"), в Італії - "Zingari", у Болгарії - "цигани".
Відповідно до лінгвістичних і генетичних досліджень, предки циган вийшли з Індії в VI столітті. Спочатку вони осіли в Передній Азії (на території Ірану) і в Єгипті, потім просунулися на Балканський півострів. На початку XV-XVI століть цигани розселилися по Європі (де спочатку приймалися за вихідців з Єгипту), пізніше - по Північній Африці, в XIX столітті - по Північній і Південній Америці й Австралії.