Жителі сіл Верхній та Нижній Студений Міжгірського району звернулися до народного депутата України Віктора Балоги за допомогою по вирішенню проблеми, яка турбує їх уже багато років.
Справа в тім, що дані населені пункти розташовані високо в горах, а поселення тягнеться довжиною понад 10 кілометрів. Через відсутність належної дороги до верхнього кінця автобус не їде, а часто не їде взагалі у село, тому доводиться долати чималу відстань, щоб добратися до обласного центру, столиці чи інших міст України. До станції «Воловець», що в сусідньому районі, близько 30 кілометрів.
У той же час, поруч проходить залізниця і до станції «Бескид» всього 2—2,5 кілометра. З початку 2000-х років на ній зупинялися всі місцеві та швидкісні міжнародні потяги, що слідували з Росії, Києва, Харкова та інших міст до Ужгорода, Чопа і в сусідні країни Європи і навпаки. Їх послугами і користувалися місцеві жителі сіл Верхній і Нижній Студений, Рекіти, Новоселиця та інших Міжгірського району Закарпатської області та Опорець Львівської області. Крім того, сотні туристів і просто любителів відпочити у горах на станції «Бескид» розпочинали і завершували свої подорожі з метою проведення відпусток чи просто, щоб у відпустках чи у вихідні відпочити та помандрувати прекрасними Карпатами, намилуватися їх красою і набратися сил.
Однак для всіх була і до нині залишається надто велика проблема-- незручність і складність добратися від станції Бескид до згаданих населених пунктів. Адже пішохідна гірська дорога пролягає через невеликий хребет, по якій не може проїхати автомобільний транспорт і яку ремонтували хіба що за старих режимів. Тому жителі навколишніх сіл, відпочиваючі неодноразово зверталися як до органів місцевої влади, так і державних про необхідність будівництва автодороги. Сьогодні це питання стає предметом особливих дискусій.
У свій час, наприкінці 1980-х років, здалося, жителів цих територій було почуто і розроблено план спорудження автомобільної дороги з с. Верхній Студений до ст. «Бескид» як для зручності транспортного сполучення населення, так і в якості основної під’їзної дороги при будівництві нового тунелю, що водночас створювало можливість автомобільного ще одного з’єднання Закарпаття із сусідньою Львівською областю і тим самим докорінно поліпшило б умови розвитку туризму, економічних та культурних зв’язків між ними.
На жаль, реалізація проекту зупинилась. У 2012 році, коли розпочалася реалізація міжнародного проекту будівництва нового Бескидського тунелю, створилася унікальна можливість реального вирішення даної проблеми.
З метою обговорення шляхів вирішення цієї проблеми за ініціативи народного депутата України Віктора Балоги у голови обласної ради Володимира Чубірка відбулася нарада за участю голови Міжгірскої райради Івана Яреми, депутата обласної ради від Міжгірського району Михайла Кічковського, першого заступника начальника Служби автомобільних доріг в Закарпатській області Василя Рурича, начальника Хустського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів УМГ «Прикарпаттрансгаз» ДК «Укртрансгаз» Василя Шака та представника підрядника з будівництва Бескидського туннелю - директора ТОВ «Трансбудмеханізація» Володимира Василенка.
На ній мала місце конструктивна дискусія не тільки з цього приводу, а й в цілому щодо розвитку дорожньої структури в нашому краї. Щодо дороги від станції «Бескид» до села Верхній Студений, то учасники наради наголошували, що для її будівництва нині є всі можливості. Як зазначив народний депутат України Віктор Балога, для цього, по-перше, можна використати задіяну уже тут потужну техніку і камінь, який видобувається у величезній кількості при вирубці тунелю і на вивезення у відведені місця якого йдуть великі затрати. Тобто його можна направити на спорудження дороги, що значно б здешевило її вартість. По-друге, зробити це можна спільно з використанням можливостей районного, сільського та обласного бюджетів.
Спорудження даної дороги було б в значній мірі компенсацією за екологічний вплив на природне середовище та сприяло б розвитку навколишніх населених пунктів. А даний крок з боку держави став би переконливим свідченням конкретної реалізації проголошеної діючою владою політики щодо сталого соціально-економічного розвитку депресивних гірських населених пунктів, що є вкрай важливим в умовах децентралізації.
Голова обласної ради Володимир Чубірко наголосив, що будівництво цієї дороги має надзвичайно важливе соціальне значення для жителів гірських сіл Міжгірського району. Це дало б новий поштовх розвитку туризму в цьому регіоні. А ця галузь є чи не єдиною можливістю зайнятості населення. Уже сьогодні тут, у селах Пилипець, Ізки, Подобовець та Нижній і Верхній Студений, функціонує понад 30 туристичних баз та готелів, діє понад 1000 агросадиб сільського (зеленого) туризму, близько 20 бугельних витягів та 3 крісельні підйомники тощо. Стали б доступнішими для людей і нові місця відпочинку,зокрема ландшафту «Боржавські полонини», відкрилися б нові туристичні маршрути тощо. Адже звідси відкриваються нові неповторні краєвиди Карпат, можливість кращого використання мінеральних джерел, водопаду Шипіт та озера Віта і т. п., чого так прагнуть приїжджі.
На нараді підкреслювалося, що відбувся б і соціальний розвиток самої станції «Бескид» та створились умови, щоб зробити її повноцінною для обслуговування пасажирів з використанням набудованої тут мережі обслуговуючих споруд.
У зв’язку з цим голою обласної ради дано відповідні доручення щодо підготовки проектно-кошторисної документації на будівництво дороги та рішення щодо фінансового забезпечення. А начальник будівництва Бескидського тунелю пообіцяв найближчим часом здійснити прокладку дороги та її основи. Тут же було вирішено питання щодо спорудження переходів через лінії трубопроводів, що гальмувало вирішення питання будівництва зазначеної дороги.
Отже, із зверненням до народного депутата України Віктора Балоги перед студенівцями нарешті відкривається реальне вирішення вкрай важливого для них питання.
Іван Діус