У пунктах переливання крові Закарпаття нині виникла гостра нестача донорської крові, особливо другої групи з позитивним резусом.
Ця проблема торкається не лише закладів, які забезпечують медичну допомогу нашим пораненим захисникам, але й звичайних пацієнтів, які щодня потребують переливання.
До речі, ви знали, що донорство крові позитивно впливає на здоров’я серця та судин? Дослідження Американської медичної асоціації довели, що регулярна здача крові, наприклад, раз на пів року, знижує ризик інфарктів та інсультів.
Масштабне фінське дослідження також підтвердило цей факт: здавання крові хоча б раз на рік зменшує ризик серцевих захворювань на 88%. Донори мають кращий баланс холестерину, що знижує ймовірність серцево-судинних хвороб.
Крім того, у донорів менші ризики розвитку онкологічних захворювань, зокрема раку легень, шлунка, гортані та прямої кишки. Це пов’язано не лише з тим, що донори, як правило, ретельніше стежать за своїм здоров’ям. Одна з причин — зниження рівня неорганічного заліза в організмі, яке у надлишку шкодить здоров’ю. Наприклад, донорство знижує ризик гемохроматозу — захворювання, при якому залізо накопичується в печінці та інших органах, викликаючи складно діагностовані симптоми.
Донори також мають менше проявів запалення і вищий антиоксидантний статус, що допомагає організму ефективніше боротися з вільними радикалами, зменшуючи ризик низки хронічних захворювань.
Разом з тим, для донорства крові та її компонентів є тимчасові протипоказання. З повним переліком протипоказань можна ознайомитися на сайті МОЗ.
Адреси:
- У будні дні з 9:00 до 14:00 години за адресою вул. Чендея, 15, Ужгород.
- З понеділка по четвер з 10:00 до 13:00 години. Вул. Грушевського, 29 (Діагностичний центр) у Лікарні Святого Мартина, а також, вул. А. Новака, 8-13, Мукачево.
Як підготуватися до здачі крові
- За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові).
- Намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові.
- Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
- Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).
- Не вживайте алкоголь за 48 годин до донації.
- Не паліть за 2 години до донації.
Незалежно від давності захворювання та результатів лікування, донорами крові не можуть бути з інфекційними, паразитарними та соматичними захворюваннями: СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс, гепатит, туберкульоз, бруцельоз, злоякісні новотвори, хвороби крові, органічні захворювання ЦНС, повна відсутність слуху і (або) мови, психічні захворювання, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання, органів травлення, захворювання печінки та жовчних шляхів, захворювання нирок, шкіри тощо.