Закарпатці допомогли вишити оберіг української столиці

69
0

Наступного року до традиційних знаків - герба, емблеми - у столиці додасться рушник "Оберіг української столиці", який вишивають кияни і вся Україна. На ньому буде історія Києва від трипільської символіки до нинішнього герба столиці. Щоб величезний рушник довжиною 7 метрів майстрині встигли вишити до наступного Дня Києва, влада підтримала копітку роботу фінансово. Долучитися до вишивання можуть всі охочі.

Виникнення вишивки сягає у глибину тисячоліть. В Україні рушники здавна використовували на всіх знаменних подіях: коли народжувалася дитина, на похоронах, весіллях і навіть під час будівництва житла. Цьогоріч почали вишивати київський рушник-оберіг. Створити його запропонувала начальник управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці КМДА Ірина Голубєва. "Побачила рушник національної єдності й захотілося, щоб і столиця мала свій",- розповідає вона.

Створення рушника "Оберіг української столиці" - справа складна, адже він повинен відображати всю історію столиці. Ескіз полотна створила експертна комісія, до складу якої увійшли фахівці Інституту фольклористики та етнографії АН України, Музею народної архітектури та побуту "Пирогів", Музею історії Києва. Узори складатимуть трипільські символи, орнаменти з куполу Софії Київської, золоті дерева, яскраві візерунки козаччини, узори київської майстрині Варвари Захарченко, дерево життя з райськими пташками, сучасний герб Києва - Архангел Михаїл та герб Києва від 1500 року, тризуб, солярні символи.

Робота над рушником почалася у травні цього року, перші стіжки на ньому зробили слабозорі вихованці школи-інтернату № 11 Голосіївського району. Лише за три місяці до "літопису оберегу" занесено імена понад 200 українців. Рушник "мандрує" Україною, і вже побував на Закарпатті, в Полтавській, Житомирській областях. Наступні місця - Одеська область та Чернігів. У столиці оберіг вишиватимуть в усіх районах, залучатимуть також молодь з училищ і технікумів. Конопляне полотно для рушника української столиці - подарунок родини Степаненків, зроблене на Хмельниччині 55 років тому, має довжину 7 метрів та ширину 60 сантиметрів. У Києві його освячено та відбілено. На вишивання вже використано 40 мотків ниток 20 відтінків. Зроблено п'яту частину рушника.

Ознайомитися з роботою вишивальниць до Київського міського центру роботи з жінками завітав радник Президента Валерій Пустовойтенко. Він роздивився ескіз, рушник та власноруч зробив кілька стіжків, пригадавши уроки праці. "Ми з Олександром Поповим вирішили профінансувати цей проект,- публічно пообіцяв пан Пустовойтенко.- Таким чином ми хочемо прискорити процес створення оберега і заохотити людей до цієї важливої справи". Він передав 16 тисяч гривень жінкам-активістам, які досі всі витрати брали на себе.

Оберігатиме і прикрашатиме місто рушник вже на День Києва. Поки що планують його розмістити в мерії або в Музеї історії Києва. Усі охочі можуть долучитися до акції щовівторка і щочетверга, для цього потрібно зателефонувати до Центру і прийти вишивати.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також