Закарпатці першими в Україні здійснили міжнародне паломництво на велосипедах (ФОТО)

10
0

Два дні, 5-6 жовтня, тривало перше в Україні міжнародне паломництво на велосипедах, яке стартувало на Закарпатті у рамках проекту Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013.

Велосипедисти відправилися з Берегова у Маріяповч (Угорщина) - відоме місце паломництва у Європі. Ідея належить Йосипу Торпоі, директору Центру українсько-угорського регіонального розвитку.

Взяти участь у велотурі могли всі бажаючі – потрібно було мати при собі лише діючий закордонний паспорт та візу та одяг, що відбиває світло.

«Маршрут виявився трохи довшим, ніж ми уявляли – загалом 160 кілометрів, - розповідає Йосип Торпоі. – Однак всі мужньо його подолали. Приємно відзначити, що до ініціативи приєдналося 20 чоловік з усього Закарпаття, в основному з Берегова, Ужгорода та Імстичева, згодом до нас приєдналися і велосипедисти з Солотвина. Їм довелося крутити педалі ще довше».
Взяв участь у паломництві також Александр Стемп, англійський мандрівник, який напередодні презентував у Берегові путівник по Закарпаттю «Остання дика місцевість Європи».До речі, наймолодшому учаснику велотуру виповнилося всього 9 років, а найстаршому – 70 з гаком.

Перша зупинка – у мерії угорського прикордонного села Берегшурань. Тут у місцевому музеї можна залишити велосипед, перепочити і прогулятися по місцевості.

Наступний пункт – Вашарошнамень, де подорожуючі також попрямували до музею, що знаходиться у палаці родини Томчані. У палаці можна переглянути декілька постійно виставлених експозицій, серед яких і археологічну. Обідали паломники у селі Вая, де також у старовинній будівлі 16-го століття знаходиться музей.

Оскільки маршрут не спортивний, то зупинялися для відпочинку практично кожні 4-7 кілометрів. Запам’яталася, скажімо, церква у селі Овфегірто. Будівлю науковці відносять до ХІ-го століття, а фрески датують ХІІІ-ХІV-м. Можливо художник, який розписував цю церкву мав відношення і до знаменитої Горянської Ротонди, найстарішої сакральної будівлі на Закарпатті.

І нарешті Маріяповч – відоме місце паломництва. Воно  стало відомим у 1696 році, завдяки іконі Божої Матері, що мироточить. Будівництво церкви за свої власні гроші розпочав василіанський монах Геннедіф Григорій. Будівництво церкви  завершилося у 1756 році, а дві головні вежі збудували у 1856 році.

«Цікаво, що ми тут зустріли кілька сотень паломників із Закарпаття, які приїхали на автобусах, - розповідає Йосип Торпоі. -  Вони приїхали для того, аби всю ніч провести на богослужінні».

А наші велопаломники після нетривалої молитви розмістилися у спеціальному приміщенні для подорожніх. Треба було відновити сили, адже наступного дня чекала дорога додому.

«Хочеться зазначити, що наш перший подібний велотур по історичним та святим місцям вдався, - каже Йосип Торпоі. – Нас супроводжували також досвідчені угорські велосипедисти та мікроавтобус. Отже, була можливість для тих, хто втомився – у будь-який момент перепочити. А загалом враження у всіх – чудові та позитивні».

Подібні велотури з паломницькою метою планують здійснити наступного року також у бік Румунії та Словаччини. Адже на велосипеді можна подорожувати з травня по жовтень. У майбутньому можливо подібний велотур здійснять і по монастирям Закарпаття. Єдина перешкода – наші дороги не завжди пристосовані для велосипедистів.    

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також