Традиційно 14 жовтня православні та греко-католики святкуються Покрова Пресвятої Богородиці. Також цього дня в Україні відзначають День захисника та захисниць України, День козацтва та День створення УПА.
Покрова Богородиці хоч і не входить в число 12-ти найбільших свят, проте шанується українцями не менше.
Історія свята
За переказами, коли князі Аскольд і Дір вирішили взяти Константинополь, то імператор та вся знать зібралися у Влахернському храмі де зберігалася риза Богородиці.
Тоді юродивий Андрій і його учень Єпіфаній, піднявши очі, побачили над Царськими вратами Марію, матір Ісуса, котра йде до них. Вона була осяяна світлом та оточена ангелами і святими. Її супроводжували Іоанн Хреститель та апостол Іоанн Богослов.
Богородиця зупинилася перед вівтарем, над людьми, які молилися про те, щоб Господь захистив їх від ворогів. Ставши на коліна, Богоматір почала молитися за всіх християн зі сльозами на очах. Після тривалої молитви вона простягнула над усіма присутніми в храмі покривало зі своєї голови, захищаючи їх від видимих і невидимих ворогів, і, сяючи в променях світла, просила Сина Божого прийняти молитви всіх цих людей і врятувати від смерті.
"Була в цей час тиша і море було спокійне, але тут раптово піднялася буря з вітром, і знову встали величезні хвилі, розкидало кораблі безбожних руських, і прибило їх до берега, і переламали, тож мало кому з них вдалося уникнути цієї біди і повернутися додому", — йдеться в розповіді "Повість минулих літ"
За розповідями, Аскольд і його воїни були настільки вражені подією, що незабаром після того, як покинули околиці Константинополя, прийняли хрещення і стали християнами. Аскольд після хрещення отримав церковне ім'я Микола.
Традиції свята
З Покрови починалися вечорниці, котрі тривали до Великодня, і весілля, які тривали до пилипівських заговин (27.11). Це була пора наймасовіших шлюбів. Тому й казали: "Прийшла Пречиста (з цього часу можна було засилати сватів) — несе старостів нечиста, а як прийде Покрова — зареве дівка як корова".
На Покрову не можна було відмовляти сватам — це обіцяло дівчині самотність на три наступні роки.
Попит на наречених і кількість весіль теж примудрялися визначати за погодою. Наші предки вірили, що якщо на Покрову вітер — наречені будуть нарозхват, а якщо випаде сніг — це до великої кількості весіль і щастя молодих.
Напередодні свята дівчата ворожили на своїх суджених на вечорницях, час яких якраз починався в цей період, оскільки через холоди молодіжні гуляння з вулиці перекочовували в будинки, і тривали до березня.
Ввечері, напередодні Покрови, господарі тричі кидали через хату шмат кізяка, "щоб оселя була не курна", а вдосвіта спалювали його в печі, "аби взимку сухою була хата": якщо житло сиріло, то на Покрову вирізали чотири деревини, клали їх на горищі по всіх кутках травою вниз, "щоб сухо в хаті було". У Карпатах на Покрову поверталися з полонин пастуші отари.
Загальновідомою ознакою Покрови є те, що вона покриває землю або листям, або снігом. Це дає привід порівнювати сніговий покрив з весільним покривалом, а оскільки в цей час свідомо призначене і свято Пресвятої Богородиці, то ці порівняння поширюються і на неї.
Прикмети на Покрову
Оскільки Покрова припадає на середину жовтня, коли на вулиці стає холодно і приходять перші заморозки, чимало прикмет пов'язані якраз із погодою. З давніх-давен вважалося, що саме в цей день землю покриває перший сніг.
- На Покрову до обіду осінь — після обіду зима;
- Тепло на Покров — до теплої зими, а холод — до морозної;
- Якщо на Покрову дме східний або західний вітер — зима буде сувора, південний, — до м'якої, північний — до сніжної. Мінливий вітер — до мінливої зими і холодної та вітряної весни;
- Повністю голі дерева на Покрову — до легкої зими, з листям — до морозної;
- День без дощу і снігу — до затяжної осені;
- Відлетіли журавлі — до холодної зими. Якщо ці птахи відлітають після Покрови, то зима буде теплою;
- Перший сніг на Покрову означає, що зима вступить у свої права ще не скоро.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!