Закарпатці 7 січня святкують Різдво Христове за старим стилем.
Різдво Христове – одне з двох найважливіших християнських свят поряд з Великоднем. Всі віруючі в цей день радіють народженню Христа і прославляють його.
У ніч на 7 січня в церквах проводяться богослужіння і літургії, а також закінчується Різдвяний піст.
Історія та дата свята
У це свято віруючі відзначають народження Ісуса Христа в місті Віфлеєм. Його батьки Марія і Йосип вирушили в це місто для участі в перепису населення. Там вони залишилися ночувати в печері для худоби. Вночі у вагітної Марії почалися пологи. Так народився Ісус.
Над цією печерою яскраво засяяла зірка. Пастухи і волхви з околиць по зірці прийшли подивитися на Месію і принесли йому подарунки. Цар Ірод дізнався про народження Спасителя і наказав убити всіх новонароджених чоловічої статі в країні. Але ангел попередив Йосипа і Марію, і вони зуміли втекти до Єгипту з немовлям.
Всі християни світу відзначають Різдво 25 грудня, але за різними календарями. Вже другий рік поспіль українські греко-католики та більшість вірян Православної церкви України, святкували Різдво за новим стилем — 25 грудня. Проте, частина українців до сих пір дотримується старого стилю та продовжують відзначати Різдво 7 січня, тобто 25 грудня за Юліанським календаремю
Різдво за новим григоріанським календарем – тим, за яким ми всі живемо, відзначають Римо-Католицька церква, протестанти і більшість православних.
Лише деякі православні церкви (Російська, Грузинська, Єрусалимська, Польська та Сербська) святкують Різдво 7 січня, що відповідає 25 грудню за старим юліанським календарем.
Традиції на Різдво
Перед Різдвом віруючі дотримуються суворого сорокаденного посту, під час якого обмежують себе не тільки в їжі, але і в веселощах. Святкування Різдва починається
Напередодні Різдва, 6 січня, на Святвечір закарпатські дітлахи ходять колядувати по хатам, сповіщаючи новину про народження Спасителя. Зі сходом першої зірки, родини сідають за стіл, на якому, за традицією, має бути 12 пісних страв.
У сам день Різдва піст припиняється і можна їсти будь-які страви. У свято відвідують богослужіння і говорять один одному при вітанні прийнято говорити "Христос Рождається!"- "Славімо Його!".
Також закарпатці ходять один до одного в гості колядувати та вітати з Різдвом. Вважається, що у хаті, в якій не лунала колядка, не буде щастя весь рік.
Аж до 14 січня від хати до хати ходять бетлегеми — одягнені в костюми юнаки, які колядують та розігрують сцену народження Христа.
Традиційно колядують на Закарпатті до 18 січня - "бабиного вечора", тобто Навечір'я Богоявлення.