Традиційно 17 грудня, православні та греко-католики Закарпаття святкують день пам'яті великомучениці Варвари.
Свята великомучениця Варвара Іліопольська вважається захисницею від раптової і насильницької смерті, а також заступницею всіх жінок. Також в цей день всі дівчата з ім'ям Варвара відзначають свої іменини.
Хто така великомучениця Варвара
Свята Варвара жила в 3-4 століттях в Іліополі Фінікійському (зараз Ліван), в часи правління імператора Максиміана. Дівчина була дуже гарною, походила вона зі знатної родини язичників. Батько Варвари, Діоскор, закрив її у вежі від сторонніх поглядів.
У неволі Варвара, вивчаючи світ з вікон, дішла висновку, що створити його міг Єдиний Творець. Коли батько вирішив видати доньку заміж і випустив з вежі, вона познайомилася з місцевими християнами і прийняла хрещення.
Коли батько дізнався про її переконання, він віддав Варвару міській сторожі, де її жорстоко побили. Історія свідчить, що вночі до дівчини з'явився Бог, і на наступний день вранці Варвара прокинулася без ран на тілі. Після цього Варвару знову катували, а потім стратили. У IV столітті мощі святої Варвари перенесли до Константинополя, а потім до Києва. Мощі святої великомучениці Варвари покояться в Києві, у Володимирському соборі Православної церкви України.
Традиції Дня Святої Варвари
На Варвари не можна прати і білити, але можна займатися рукоділлям. У це свято дівчата готували вареники з маком або сиром і пригощали ними хлопців. Також у воду ставили гілки вишень - якщо до Різдва вони зацвітуть, то дівчина скоро вийде заміж.
17 грудня потрібно прокинутися якомога раніше. За давньою прикметою хто проспить на Варвару - буде сонливим весь рік.
Святій Варварі моляться про дітей, зцілення від недуг, а також про вирішення конфліктів з батьками та іншими родичами, про позбавлення від зневіри, смутку й печалі.
Великомучениця Варвара вважається також захисницею від раптової смерті без сповіді й причастя; віряни просять у неї заступництва для таких померлих.
На Закарпатті день Варвари вважався "жіночим святом" – великомучениця вважалася покровителькою всіх жінок. Особливо її шанували вагітні, які молилися святій про допомогу під час пологів.
17 грудня зазвичай починалися сильні холоди – через це свято в народі прозвали Варварині морози.
Прикмети на Варвари
- Якщо на вулиці сильний мороз, то він ще довго протримається.
- Якщо захід сонця яскравий і насичений, то погода буде сонячною і ясною.
- Напередодні дня Варвари багато зірок на небі - чекайте холодів, небо тьмяне і похмуре - тепла.
- Тепла погода в день святої Варвари обіцяла хороший урожай льону.
- Заморозки вранці – до морозної зими.
- Захід затягли хмари – буде багато снігу.
- Дим з печі стелиться – до потепління, вгору йде – до холодів.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!