10 червня православні та греко-католики відзначають свято Вознесіння Господнє.
Вознесіння — свято з "плаваючою" датою, яка безпосередньо залежить від Пасхи, випадає на 40-й день після Великодня та завжди припадає на четвер.
У 2021 році православний Великдень відзначали 2 травня, відповідно, Вознесіння Господнє припадає на 10 червня.
Історія свята Вознесіння
На свято Вознесіння Господнього церква пригадує євангельську подію - зустріч Ісуса Христа з учнями через 40 днів після Пасхи та Його дивовижне вознесіння на небо.
Того дня Ісус на Єлионській горі благословив учнів проповідувати Євангеліє по всьому світу. Але додав, що перед тим прийде Дух Утішитель (Святий Дух), що допоможе їм виконати цю проповідь. Що учні не повинні йти з Єрусалиму, поки не дочекаються Духа Святого (що відбулося на свято Трійці).
Після розмови з учнями Ісус піднявся на Небо, та хмари віднесли його в обитель Отця Небесного. Вказано, що Христос вознісся на Небо, благословляючи учнів. Церква трактує це як вічне і постійне благословення людей Господом.
Вознесіння Господнє відбулося на Єлеонській горі. Зараз там функціонує православний храм - капличка Вознесіння, яка є місцем всесвітнього паломництва християн.
У капличці Вознесіння є цікава реліквія - стопа Спасителя, яку паломники звуть “стопочкою Христа”. Це відбиток стопи, який за переказами залишився після вознесіння Ісуса Христа на Небо. Торкнутися до стопи Спасителя вважається великим благословенням.
Традиції на свято Вознесіння
Найперша традиція свята — вмитись ранковою росою, щоби зберегти молодість, життєву силу та красу. Вона ніби-то має особливу цілющу силу в такі свята.
У народі вважалося, що в цей день весна остаточно переходить в літо, стає по-справжньому спекотно, відцвітають сади. Також на свято Вознесіння Господнє водили хороводи на честь майбутнього хорошого врожаю, в деяких місцях влаштовували веселі гуляння.
Вважалося особливим гріхом в період з Великодня до Вознесіння Христового в чомусь відмовляти мандрівникам, віруючі намагалися більше допомагати нужденним, подавати милостиню тим, хто просить.
На Вознесіння обов’язково треба роздати милостиню жебракам. Дати дрібних грошей, віддати одяг чи продукти. Мовляв, така щедрість збереже мир у власній оселі. Як не зустрінете жебраків, то можна просто віддати речі нужденним — з багатодітних сімей, пожертвувати в притулок тощо.
Прикмети свята
- Якщо на Вознесіння гарна погода, то вона протримається до Михайла, 21 листопада. Дощова погода віщує неврожай і хвороби у худоби.
- Якщо в цей день скупатися в річці, здоров'я буде міцним.
- Якщо курка знесла в цей день яйце, його потрібно підвісити під дахом дому, щоб воно захищало мешканців від нещасть.
- Дощовий день свята віщував хвороби та неврожай. Прикмета особливо актуальна для домашньої худоби.
- Роса в цей день вважається цілющою. Властивості трав у лікуванні посилювалюються і зберігаються до настання Іванова дня.
- Якщо не буде дощу на Вознесіння, так не буде шість тижнів; як на Вознесіння піде дощ, то буде шість тижнів йти.
- На Вознесіння хороша погода — до урожаю.
- Вознесіння з дощем — Ілля з грозою. А взагалі погоду на Вознесіння помічали ще у Великий четвер — говорили, яка погода в чистий четвер то, така й у Вознесіння.
- Як пройде Вознесіння, уже можна не боятися мінливої весняної погоди. Жодних похолодань уже точно не буде. Живіть і насолоджуйтесь літньою погодою. Можна спокійно купатися у водоймах, не переживаючи про те, що можна захворіти.
- Почути каркання ворони в цей день — добрий знак.
- Якщо чути скрегіт сороки — це до грошей, але потрібно вимовити особливе замовляння, щоби вона несла добро в будинок.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!