Закарпатці відзначають Святу Неділю: традиції та прикмети на Трійцю

214
0

Цьогоріч День Святої Трійці православні та греко-католики краю відзначають 15 червня.

Згідно церковних правил, День Святої Трійці, або ж П'ятидесятниця, свято перехідне (не має сталої дати).

День Трійці (Свята Неділя) святкується на 50-тий день після Воскресіння Христа — Великодня.

За церковною історією, цього дня, на апостолів у Єрусалимі зійшов Святий Дух і вони заговорили різними мовами світу. З цього моменту, учні Ісуса Христа почали проповідувати Християнство, тому, День Святої Трійці вважають днем народження християнської Церкви.

Традиції Святої Неділі

Святу Неділю, Трійцю, святкують три дні,тому господині до неї дуже ретельно готуються: наводять в будинку чистоту, прикрашають житло свіжими гілками липи, квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.

П'ятницю перед Трійцею називають русальною. Цей день у народі вважають днем активності й підступності русалок та іншої міфічної нечисті. Люди старалися в п'ятницю перед Трійцею не йти на водойми та на городи.

Субота перед святом є поминальним днем. Люди в храмах ставлять свічки за упокій померлих родичів. Особливо моляться за тих, хто помер передчасною смертю.

На Святу Неділю в церквах правлять урочисті служби, після чого люди ходять в гості та влаштовують гуляння.

В понеділок відзначають День Святого Духа. Люди з квітами, травами та колоссям йдуть в церкву щоб їх освятити. Також цього дня освячують поля задля хорошого врожаю.

Народні звичаї Трійці

Роса, що випала в Трійцю, вважається дуже корисною для здоров'я і краси. Дівчатам радять нею вмиватися, щоб зберегти свою молодість і красу.

Трійця вважається кращим часом для сватання. Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову, то це є запорукою дружної, щасливої і міцної родини. Хто не вірить, може перевірити на власному досвіді.

В Трійцю дівчата ворожили ще на зозулі. Вони запитували у птаха, чи довго їм ще кувати в батьківському домі. І зозуля рахувала, стільки років їм чекати сватів.

Також на Трійцю для збереження сімейного щастя готували особливу яєчню. Для цього брали для неї 2 яйця, знесених куркою в четвер, що символізували подружню пару. Жарячи блюдо на круглій сковороді, господиня наговорювала на нього молитву.

Забобони на Трійцю

Ще одне слов'янське повір'я говорить про те, що німфи і наяди-русалки виходять зі своїх місць проживання вирів і річок на поля саме на Трійцю. Ночами вони заводять свої ігри і живуть у лісах до Петрова дня.

У народі вважається, що подорожніх вони зазивають сміхом і можуть залоскотати до смерті. Семик здавна називають "великий день русалок". Тому купання в річках під час зелених святок вважається небезпечним.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також