27 вересня на Закарпатті святкують Воздвиження Чесного Хреста, в народі Здвиги.
Православні та греко-католики Закарпаття відзначають Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня. Це одне з 12 головних свят Церкви.
Свято встановлене на згадку події віднайдення Хреста на якому, на якому був розп'ятий Ісус, Оленою, матір'ю візантійського імператора Костянтина.
Точна дата віднайдення Чесного Хреста невідома. Найімовірніше ця подія сталася в 325 або 326 році.
Слово «воздвиження» в назві свята означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. Тому свято отримало назву Воздвиження завдяки церковного звичаю віднімати (воздвигати) хрест під час богослужіння.
Традиції на Здвиги
Оскільки на свято Воздвиження згадується Христове розп’яття і смерть, то воно за своєю значущістю прирівнюється до Великої П’ятниці. Тому існує традиція зберігати в цей день строгий піст. Не можна їсти страви тваринного походження, навіть молочні продукти і рибу. А їжу слід готувати виключно на рослинній олії.
Вважалось, що як дівчина збирається на такі спільні посиденьки — і промовить про себе спеціальні слова, то зустріне по дорозі хлопця, якого їй заготувала доля.
У ліс застерігали йти не лише через змій, але й через ведмедів — ті також майструють собі місце для зимової сплячки і можуть напасти на людину, якщо та їх потурбує.
Народні прикмети
- Як птахи дружно відлетіли у вирій, то слід чекати суворої зими.
- Журавлі полетять на Микити (28 вересня), то Покрова (14 жовтня) буде морозна; коли не полетять, то зима настане пізніше.
- Павутиння стелиться повсюдно до тепла, а мало павутиння – до сухої осені.
- Осіння павутина віщує ясну та світлу погоду.
- Добре вродив щавель – це на теплу зиму.
- Гуси летять високо, значить осінь буде тривалою.
- Гуси свійські тримають дзьоби в пір’ї – перед заморозками.
- Сире літо, а тепла осінь – до довгої зими.
- На бабине літо погода погана — буде суха осінь.
- Дощ уранці, що бабині танці; дощ в обід – запрягай, додому їдь!
Це свято особливе для м. Ужгорода. Адже 27 вересня, свої престольні свята відзначать Ужгородські православний та греко-католицький Хрестовоздвиженські кафедральні собори.