Новорічні свята в українців ніколи не минають спокійно. Тому, коли гості розходяться, а господарі знову здатні думати тверезо, стає зрозуміло, що треба викликати майстрів.
«Перед зимовими святами у нас, як правило, затишшя, а от одразу після них викликів значно більшає, – розповідає «Замку» співвласник мукачівського агентства «Майстер на всі руки» Сергій Кредль. – Найпоширеніша проблема – забита каналізація: вже й не знаю, що ті люди спускають в унітаз! Після сантехніки найбільше від гулянок страждає електрика. Траплялися в нас виклики й у саму новорічну ніч. Приміром, житель Мукачева замовив у піротехніка феєрверки. Однак той був, видно, ще тим спеціалістом, бо «салюти» полетіли просто в лінію електромережі. Приватний будинок чоловіка був знеструмлений, згоріла вся проводка. Довелося людям догулювати без світла, доки наші майстри не приїхали.
Іншого разу на свята ми виїжджали в багатоквартирний будинок, де всі 5 поверхів були затоплені через сусіда, який навмисне спустив у каналізацію кілька рулонів туалетного паперу й цілі картоплини. Не знаю, як і з цим чоловіком потім інші сусіди розібралися, бо свято він їм зірвав – це точно».
Свій приватний бізнес пан Сергій із партнером заснували в Мукачеві ще 8 років тому. Починали з вантажних перевезень, але поступово розширювали спектр послуг, набираючи все більше спеціалістів різного профілю. «Ми помітили, що люди вкрай незадоволені тим, як свої функції виконує ЖРЕР. Будинки, зведені в радянські часи, тепер постійно потерпають від локальних аварій: то труба прорветься, то дах потече. По суті, ЖРЕР мав би це лагодити швидко й безплатно, але за його працівниками треба спершу побігати, а потім однаково заплатити. Та й не факт, що той вічно п?’яний «фахівець» виконає свою роботу нормально. От люди й почали шукати альтернативу».
Пан Сергій розповідає: цей бізнес дуже швидко став популярним, тому нині на Закарпатті чимало агентств, працівники яких можуть виконати фактично будь-яку забаганку клієнта. «Ми й городи копали, і виноград обрізали, криниці чистили, і крільчатники розбирали, прибирали двори і сараї від мотлоху тощо. З такими проханнями до нас частіше за все звертаються літні люди з сіл Мукачівського району, котрі вже не мають сил підтримувати господарство. Тобто є в стареньких величезний город, але перекопати його їм не до снаги. А діти, якщо дуже заклопотані, згодні краще гроші заплатити, ніж узятися за роботу самотужки.
Серед постійних клієнтів і чимало одиноких жінок, котрим у будинку не вистачає чоловічої руки. Наприклад, час від часу їздимо до однієї мукачівки лише для того, щоб поміняти в кімнатах лампочки: просто в її помешканні стелі дуже високі, й потрібна висока драбина».
Між тим, співвласник агентства визнає: на Закарпатті ринок надання послуг ще не виріс до рівня великих українських міст, де нині часто викликають не лише «чоловіка на годину», щоб цвях у стінку вбив чи кран полагодив, – а вже й «дружину на годину». І не думайте, що йдеться про послуги інтимного характеру: така «дружина» потрібна лише для того, щоб борщ зварила й одяг попрасувала. Мало того, не рідкістю стають оголошення на зразок «Дідусь на годину» чи «Друг на годину». Перші нібито виконують роль звичайних няньок: гуляють із дітьми, читають їм казки, другі просто приїздять до надто заклопотаного клієнта, щоб скласти йому компанію, приміром, у барі чи за вечерею.
Хоча, варто зауважити, що і в наших, закарпатських, майстрів пригод на викликах вистачає. Зокрема, від тих-таки одиноких клієнток. Пан Сергій розповідає, що час від часу його працівники скаржаться на занадто уважних жінок, котрі наче викликають їх лише для того, щоб почіплятися. Мабуть, дами передивилися порнофільмів, де сантехнік, замість того, аби лагодити кран, удовольняє інші їхні бажання. Бо бідолахи-майстри іноді ледве втікають, так і не погоджуючись «зайти на каву після роботи».
«Нерідко пропонують і випити – стереотип про п’яного сантехніка чи електрика все-таки міцно закорінений у свідомості наших людей. Однак своїм працівникам ми це категорично заборонили. Сказали: якщо хоч раз побачимо нетверезим чи хто з клієнтів зателефонує й поскаржиться, що від майстра відчув запах алкоголю, – одразу оштрафуємо й звільнимо. На щастя, поки що таких інцидентів не траплялося».
Загалом, у списку клієнтів агентства найбільше мукачівців. За минулий рік вони найчастіше зверталися по допомогу сантехніків і електриків. «Для багатьох фактично виконуємо функцію ЖРЕРу. Бо коли лопає труба і люди розуміють, що зі ЖРЕРу вони можуть чекати фахівця й кілька днів, у відчаї починають дзвонити в агентство чи приватним майстрам. Також минулого року досить популярними були замовлення на виконання зварювальних робіт, ремонт покрівлі, вивезення будівельного та побутового сміття».
Тетяна Літераті, газета "Старий Замок"