15 серпня в Ужгороді відбулася прес-конференція, на котрій презентували публічний Звіт Всеукраїнської Коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми, а також обговорювали механізми захисту людей від подібної практики.
Звіт був підготовленим у контексті моніторингу виконання Україною Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми, що набрала чинності для України 1 березня 2011 р. Він також буде перекладеним англійською мовою і надісланим до міжнародної організації GRETA, котра при Раді Європи займається питаннями протидії торгівлі людьми.
Інна Сабадош, голова Закарпатської громадської жіночої організації «Веста» повідомила, що головна мета звіту - показати, як діє в Україні законодавство з протидії торгівлі людьми на практиці. Звіт цей практично єдиний в своєму роді, оскільки це величезна праця 15 областей, він включає багато різноманітних джерел .
Головні напрямки, які досліджуються в звіті, це : політика з протидії торгівлі людьми в Україні, законодавча база та органи влади, які покликані займатися цими питаннями, попередження торгівлі людьми, кримінальне переслідування винних тощо. Показовим також є те, що в звіті вміщені реальні приклади людей, котрі постраждали внаслідок неправомірних дій.
Звіт охоплює період в 2,5 роки (2011 – першу половину 2013 років) і показує, яка величезна робота проводиться громадськими організаціями і яку допомогу отримують постраждалі.
Як зазначає Інна Сабадош: «Держава, в принципі, надає допомогу постраждалим в отриманні статусу чи призначенні матеріальної допомоги, але система все ще працює нескоординовано. Іноді чиновникам бракує досвіду, вмінь, знань, щоб виконувати свої обов’язки. Складно складати плани реабілітації постраждалих. Також часто ці плани не виконуються.»
Україна досі залишається країною постачання, транзиту та поступово стає країною призначення для торгівлі людьми. За оцінками Представництва МОМ в Україні, понад 120 тисяч українців постраждали від різних форм торгівлі людьми за кордоном з 1991 по 2012 рр.; не існує достовірних оцінок щодо того, скільки осіб постраждали від торгівлі людьми на території України, проте статистика МОМ свідчить про збільшення кількості подібних випадків.
Опікуватися системою надання допомоги постраждалим повинне міністерство соціальної політики. Станом на 1 червня 2013 р. з 72 поданих до міністерства заяв на отримання статусу потерпілого внаслідок торгівлі людьми, було задоволено 29 осіб, відмову отримала 21 людина і 13 заяв розглядається. Інна Сабадош відзначає основними причинами відмов, неправильно заповнені заяви,та нестачу доказових документів. Тобто, незважаючи на певний прогрес в останні 2,5 роки, українська влада не створила на сьогодні дієвих механізмів захисту прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Надання державою статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та, відповідно, права на отримання передбаченої законодавством допомоги, відбувається з порушеннями прав людини та конфіденційності.
Окремо пані Інна виділяє співпрацю з правоохоронцями, зокрема з відділом боротьби з торгівлею людьми та злочинами проти моральності (ВБТЛПМ). Це по суті злагоджений механізм пере направлення, адже якщо виявлені постраждалі, то правоохоронні органи негайно інформують організацію «Веста», а та вже за сприяння міжнародних організацій допомагає потерпілим.
Так, спільно з кампанією А21 громадська жіноча організація «Веста» планує провести цієї осені профілактичні семінари в різних навчальних закладах. Подібні заходи, за твердженням пані Інни, є дуже ефективними і дбре себе зарекомендували в минулі роки.