Закарпатців попереджають про карантинного шкідника - Чорничну плодову муху (ФОТО)

1747

Чорниця та лохина користуються великим попитом і останніми роками вирощуються в Україні на промислових площах, а також на присадибних ділянках. Відбувається стрімке збільшення площ цих культур і відповідно збільшується імпорт садивного матеріалу.

Особливу увагу при цьому потрібно звернути на недопущення проникнення на територію України карантинного шкідника чорничної плодової мухи (Rhagoletis mendax), повідомляють Спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на кордоні Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.

Імаго чорничної плодової мухи менше, ніж домашньої мухи, і становить 3- 4,75 мм. Тіло темно-коричневе, позначене сірим і білим кольором. У самки є чотири білі смуги поперек черевця, у самця – три. Гусениці зазвичай харчуються від 14 до 22 днів.

Гусениці чорничної плодової мухи на лохині
Гусениці чорничної плодової мухи на лохині

Утворення пупарію відбувається в ґрунті під рослиною-живителем – це є нормальною стадією перезимівлі. Більшість пупаріїв розвиваються у імаго на наступний рік. Приблизно 5-20% пупаріїв залишаються в ґрунті протягом двох років.

На території України цей вид може акліматизуватись. Серед найбільш вірогідних шляхів проникнення відзначаються три: 

  1. Рослини – живителі для посадки з ягодами та без походженням з країн поширення R. mendax. Попит на саджанці зростає тому імпорт цілком можливий
  2. Ягоди рослин – живителів походженням з країн поширення R. mendax. Заражені гусеницями ягоди рослин -живителів та пупарії в пакувальній тарі походженням з Канади та США, наявні прямі поставки, можливий реекспорт. Гусениці, які встигнуть перетворитися на пупарії будуть більш стійкими до втрати вологи та фізичного впливу.
  3. Пакувальний матеріал (який повторно використовується після перевезення ягід рослин – живителів або рослин для посадки, які походять з країн поширення шкідливого організму чорничної плодової мухи).

Для попередження проникнення шкідника на територію України забороняється завезення саджанців рослин-живителів та інших рослин з грунтом з країн розповсюдження чорничної мухи (США, Канада..)

Для бородьби та моніторингу використовуємо синтетичні феромони та атрактанти для залучення комах у пастки.

Завдяки цьому можна визначити наявність, кількість та активність конкретних комах на певній культурі у даний момент часу.

Це дає можливість прорахувати ту стадію життєвого циклу шкідника, що являється більш вразливою до обробок пестицидами.

Все це допоможе приймати своєчасні рішення до того, як шкідники завдадуть шкоди плодовим культурам нашого краю.

Коментарі

Читайте також