Закарпатців запрошують взяти участь у дослідженні діалектів

22
0

Започаткували його ще в 2013 році.

Метою даного дослідження є вивчення сучасного поширення діалектів та  рідковживаних слів української мови  за допомогою математичних методів.

Для початку опитування проводилося щодо вживаності більше 300 вибраних слів. Запропоновано  таку градацію рівнів вживання кожного слова:

5 - активно вживаю тільки такий варіант слова;
4 - вживаю час від часу, або на рівні з іншим аналогом;
3 - вкрай рідко вживаю;
2 - знаю, але ніколи не вживаю;
1 - ніколи не чув цього слова.

Кожен респондент також вказував рік свого народження та населений пункт в якому проживав до закінчення школи.

Перші результати опитування вже були опрацьовані.

Станом на 10.02.2013 в опитуванні взяли участь 644 особи. Розподіл кількості респондентів за роками народження приведено на рисунку нижче.

Переважну більшість анкет було отримано із восьми західних областей України, тому на даний момент дослідники бмежилися  дослідженням лише для цього регіону.

Карта нижче показує географію отриманих анкет. Числа в зелених кругах відповідають кількості респондентів з даного місця. Площі замальовані сірим кольором в Закарпатській та Чернівецькій області відповідають компактному проживанню угорців, румунів та молдаван. Звідти не отримано  жодних даних, тому ці регіони при побудові карт не враховували.

Як виявилося,  існує сильна залежність між роком народження респондента та його лексикою. Було виявлено, що в середньому рівень вживання слів зменшується на одиницю через кожні 33 роки.

Існує низка понять та речей, які по різному називають в різних місцевостях. Нижче приведені карти поширення різних варіантів діалектних відповідників слів ВЕЛОСИПЕД, ЛЕЛЕКА, КАРТОПЛЯ, ДЕРУНИ, СКОВОРОДА, ДЕКО, ГАНЧІРКА ТА ГОРИЩЕ.

Більш детально про вже отримані результати читайте тут. 

Закликаємо всіх охочих, незалежно від місця проживання та віку, прийняти участь в опитуванні.

Для цього потрібно пройти on-line анкету, або завантажити файл поставити навпроти кожного слова бал від 1 до 5 згідно зазначеної градації вживання, вказати рік народження та населений пункт в якому проживали до закінчення школи. Далі потрібно вислати заповнену анкету та інформацію на dialectstat@gmail.com

Для тих хто вже заповнив анкету до 5 березня 2013 року достатньо лише заповнити її другу частину. 

В наступному раунді дослідники планують покрити Житомирську та Вінницьку області, а також прилеглі райони  Київської, Черкаської, Кіровоградської та Одеської областей. Тим не менше, як бачимо, Закарпаття не надто активно виступило у першому раунді, отож закликаємо земляків проявити інтерес та заповнити анкету.

Мукачево.net

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також