Завдяки впровадженим заходам із енергозбереження та відкриттю автономних котелень Закарпатський державний університет за 5 років зекономив близько 27 мільйонів гривень. Вивільнені кошти університет використав на придбання нових підручників, комп’ютерів, навчального обладнання, меблів, а також на матеріальне заохочення для студентів і викладачів.
Про це йшлося сьогодні під час прес-конференції ректора ЗакДУ, доктора технічних наук, професора Федора Ващука на тему: «Умови навчання та проживання студентської молоді в Ужгороді».
Ректор висвітлив господарські питання діяльності закладів вищої освіти та навів приклади успішного вирішення питань цієї галузі. За його словами, станом на сьогодні Закарпатський державний університет та його студенти абсолютно не залежать від проблем галузі теплопостачання, боргів, лімітів на газ і т.д. Адже усі корпуси вузу і його гуртожитки обладнано автономними котельнями, з температурними датчиками і режимними картками, старі вікна замінено на сучасні металопластикові склопакети, стіни і покрівлі будівель утеплено.
Відповідно, студенти завжди мають гарячу воду, теплі гуртожитки та аудиторії, що забезпечує комфортні умови для навчання і проживання. Цікаво, що значну економію води забезпечили, наприклад, встановленням на кранах фотоелементів. А енергію у вузі економлять не тільки за допомогою переходу на енергозберігаючі сучасні лампи, але й через виховання студентів – вони вже звикли вимикати за собою світло в аудиторіях та коридорах гуртожитку.
Інформацію керівництва вузу підтвердила і керівник студентського профкому ЗакДУ Мар’яна Бігунець. За словами студентки, молодь почуває себе у гуртожитках, як удома.
Федір Ващук зазначив, що вважає незадовільною ситуацію, коли гроші, сплачені батьками студентів за навчання, використовуються не для їхньої освіти, а на збагачення теплопостачальників чи обігрів повітря довкола корпусів навчального закладу. Натомість заходи з енергозбереження і перехід на автономні опалення вже за 2 роки можуть дати значну економію коштів та змінять умови навчання та проживання студентів у бік комфортності та відповідності європейським стандартам.
Господарська реформа, втілена у Закарпатському державному університеті, дала змогу зменшити рівень захворюваності студентів на 60-70 %. Статистика звернень до лікарів, а також показник відвідуваності лекцій засвідчили, що заходи з енергозбереження не тільки економлять значні кошти, але й зберігають здоров’я студентів. «Якщо проаналізувати показник зменшення захворюваності на 60-70 %, то стає зрозуміло, що раніше це були тисячі пропущених лекцій і, у результаті, недоотримані знання. Як наслідок – фахівці недостатньої кваліфікації. Нам вдалося уникнути такої проблеми шляхом створення нормальних умов для навчання і проживання і студентів», -- сказав Федір Ващук. За словами ректора, якісні умови проживання і якісна освіта -- насправді дуже пов’язані речі.