За період із 2013 до 2040 року можна очікувати повне зникнення льоду на Північному полюсі, що обернеться катастрофічними наслідками для всієї планети. Такі приголомшені прогнози, які на 30 років випереджають попередні припущення щодо танення льодовиків, зробили експерти Всесвітнього фонду дикої природи.
За таких умов рівень моря підніметься більш як на один метр, що сприятиме підтопленню прибережних районів, а в Чорному морі очікується зміна екосистеми, оскільки різке підвищення температури води не дозволить адаптуватися рибам і рослинам до нових умов.
До таких прогнозів дехто ставиться скептично, як і загалом до питання метеорологічних змін на планеті. То що насправді діється з кліматом?
«Якщо хочете знати, що діється з кліматом, запитайте ботаніків», - каже доктор біологічних наук, колишній директор Інституту ботаніки ім.М.Г.Холодного Яків Дідух (на фото). Цей український вчений зі світовим іменем так прокоментував актуальне екологічне питання:
«Рослини є чутливими індикаторами і вони одразу реагують на зміни, які відбуваються в середовищі. Прикладом цього може служити факт розширення ареалу близько 500 видів рослин з півдня на північ. Отже, потепління на планеті відбувається.
Сьогодні у світі не лише говорять про зміну клімату, розробляються якісь математичні моделі, але ведуться серйозні екологічні дослідження на великих полігонах, розміщених у різних куточках планети. На жаль, в Україні жодного такого полігону немає, бо їх утримання вимагає великих коштів».
До речі, недавно понад п’ятдесят країн світу (США, Росія, Австралія, Казахстан, Хорватія, Нова Зеландія, Японія, Норвегія, країни Євросоюзу), стурбовані глобальними змінами клімату, взяли на себе зобов’язання скоротити викиди парникових газів до 2020 року. 78 відсотків – саме стільки викидів від загального обсягу припадає на згадані країни.